Któż dzisiaj nie ma laptopa? Ten sprzęt przydatny w wielu miejscach: domu, pracy czy w szkole stanowi niejako znak naszych czasów. Jest jak niezbędnik, bez którego ciężko na co dzień funkcjonować. Zapewnia edukację, ale i rozrywkę, służy do poważnych zadań, ale i sprawdza się w beztroskim przeglądaniu internetu. Na rynku istnieje jednak tak wiele modeli laptopów, że czasami nie wiadomo, co wybrać. W dzisiejszym artykule więc przedstawimy podział tych urządzeń!
Dla każdego
Najbardziej popularne, uniwersalne, służące do użytku domowego, są laptopy konsumenckie. To urządzenia do wielu zadań: pracy z programami do edycji treści, oglądania filmów, słuchania muzyki, grania w proste gry czy surfowania po internecie. Sprawdzają się też jako laptop na studia, na przykład do robienia notatek. To świetna opcja dla osób, które nie wiedzą, jaki chcą dokładne model, nie mają też sprecyzowanych oczekiwań, co do zastosowania takiego sprzętu.
2 w 1. Jak to możliwe?
To dziś bardzo popularne laptopy, nazywane też laptopami hybrydowymi. Określenie 2 w 1 nie jest tu na wyrost, bo pozwalają one na całkowite odłączenie ekranu od klawiatury. Kiedy tylko chcemy, możemy mieć albo laptopa, albo tablet, który z racji swoich rozmiarów i niższej wagi, możemy zabrać wszędzie. W sprzedaży są też laptopy konwertowalne, niby podobne do opisywanych, ale ze znaczącą różnicą – nie da się tu oddzielić ekranu od klawiatury, można za to obrócić ekran (za sprawą specjalnych zawiasów). Jeśli cenimy sobie swobodę i chcemy mieć zawsze dostęp zarówno do laptopa, jak i tabletu, wybierzmy model hybrydowy.
Dla biznesu
Jak nazwa wskazuje, takie laptopy są konkretnie przeznaczone dla zastosowań firmowych. Są tanie w eksploatacji, bardzo funkcjonalne, mobilne, a ich jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Cechują się licznymi zaletami: wytrzymałą obudową i baterią, dużą liczbą złącz, mocnym procesorem, dużą pamięcią (8GB RAM to absolutne minimum). Muszą być wyposażone w dysk SSD, powinny też mieć matowy ekran, który jest bardziej komfortowy do pracy.
Stworzone dla profesjonalistów
To specjalna grupa laptopów przeznaczona do wymagających zadań, dlatego też korzystają z nich osoby profesjonalnie zajmujące się grafiką, programowanie czy obróbką dźwięku lub obrazu. Nie ma tu miejsca na marne, budżetowe podzespoły, bo wszystko musi działać bez zarzutu. Oczywiście laptopy tego rodzaju kosztują dość dużo, ale jest to uzasadnione tym, co zapewniają – ponadprzeciętnymi osiągami.
Tylko dla zapalonych graczy
Ostatnią grupą są laptopy sprecyzowane dla wąskiej grupy osób – graczy. Dzięki nim najbardziej zapaleni wielbiciele gier komputerowych mogą próbować swoich sił w różnych rozgrywkach. Żeby jednak tak się stało, sprzęt musi spełniać określone warunki: mieć dobry procesor, a także mocną (i najlepiej dedykowaną) kartę graficzną. Oba te komponenty zapewniają niezakłóconą rozgrywkę, także podczas grania w bardziej wymagające tytuły.
Podsumowując, widzimy, że każdy z przedstawionych powyżej rodzajów służy do czegoś innego. Dla większości odpowiednie będą laptopy konsumenckie, ale jak już mamy większe wymagania, to być może trzeba się rozglądać za modelami profesjonalnymi czy biznesowymi. Przed kupnem warto poradzić się innych osób, sprawdzić dostępne w internecie rankingi laptopów, poznać testy, a także poczytać recenzje. Wszystkie te informacje będą niezwykle pomocne.