Mały aparat fotograficzny

Kompaktowe aparaty fotograficzne to świetnie rozwiązanie dla osób, które są ciągle w ruchu. Mają niewielkie rozmiary, ale coraz większe możliwości, takie jak choćby nagrywanie filmów 4K czy wygoda, którą dają odchylane, dotykowe ekrany. Nieco droższe modele posiadają też obiektywy, które zadowolą także bardziej wymagających amatorów fotografii.

Mały aparat fotograficzny

Zalety kompaktowych aparatów fotograficznych

Główne zalety małych aparatów fotograficznych to wymiary i waga oraz wszechstronność, dzięki którym sprzęt sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Kompaktowe urządzenia z obiektywem o zmiennej ogniskowej zmieszczą się do kieszeni, więc są bardzo wygodne w podróży.

 

Plusem jest też prostota obsługi – ze sprzętem poradzą sobie nawet niewprawni użytkownicy. Jednocześnie im droższy aparat fotograficzny, tym więcej oferuje zwykle funkcji, które docenią bardziej zaawansowani amatorzy fotografii.

 

Mały aparat fotograficzny – na co zwrócić uwagę?

Wybierając kompaktowy aparat fotograficzny, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 

 • Wielkość matrycy (im większa, tym lepsza jakość zdjęć, choć mniejszy zoom; dominują matryce w rozmiarze 1/2.3” i 1,0”);

 

 • Jasność obiektywu (im niższa wartość F, tym sprzęt lepiej poradzi sobie w złych warunkach oświetleniowych);

 

 • Stabilizacja obrazu (dzięki niej wykonasz ostrzejsze zdjęcia, także dynamicznych scen i w gorszym oświetleniu);

 

 • Rozdzielczość zdjęć (mierzona w megapikselach, w kompaktowych aparatach fotograficznych wynosi zwykle od 12 do 24 MP);

 

 • Zakres zoomu optycznego (stosunek najdłużej do najkrótszej ogniskowej obiektywu, który informuje, jakie zbliżenie możesz osiągnąć bez utraty jakości obrazu);

 

 • Zakres ISO, czyli czułości matrycy na światło (im wyższe ISO, tym łatwiej zrobić zdjęcie przy gorszym oświetleniu, ale też większe ryzyko szumów na zdjęciu);

 

 • Rozdzielczość nagrywanych filmów (lepsze modele oferują już nagrywanie 4K);

 

 • Właściwości ekranu i jego rozmiar (odchylany, dotykowy ekran daje większą wygodę);

 

 • Wbudowane w aparat fotograficzny moduły łączności (m.in. Wi-Fi czy NFC).

 

Sony Cyber-shot – cenione kompaktowe aparaty fotograficzne

Jedynymi z najlepszych małych aparatów fotograficznych w swoich klasach są Sony Cyber-shot, które dostępne są między innymi w ofercie Sony Center (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sprzet_foto). Sklep oferuje szeroki zakres kompaktowego sprzętu, więc bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz, znajdziesz coś dla siebie.

 

Aparaty z serii WX to budżetowe modele, które zostały zaprojektowane tak, by radzić sobie nawet w gorszych warunkach oświetleniowych i oferować szybszy autofokus niż większość sprzętu tej kategorii. Nieco droższe urządzenia z serii HX mimo niewielkich rozmiarów mają bardzo duży zoom (HX to skrót od HyperXoom). Seria RX (10 i 100) to z kolei topowi przedstawiciele rodziny Cyber-shot, wyposażeni wyłącznie w matryce typu 1,0″, najjaśniejsze obiektywy i najbardziej zaawansowane technologie.

 

Obiektywy stworzone z firmą ZEISS, dotykowe ekrany, nagrywanie 4K i inne funkcje

Kompaktowe aparaty fotograficzne Sony Cyber-shot posiadają zaawansowane technologie przetwarzania i stabilizacji obrazu oraz szybkie autofokus, dzięki którym zrobisz świetne, ostre zdjęcia w wielu różnych sytuacjach. Również nagrywanie filmów 4K lub Full HD (w budżetowych modelach) będzie proste i przyjemne.

 

Obiektywy i niektóre podzespoły aparatów powstały we współpracy z legendarną firmą ZEISS, która jest znana z najwyższej jakości optyki. Sprzęt z serii RX jasnością obiektywów nie ustępuje dobrej optyce do znacznie większych aparatów bezlusterkowych, a pozostałe modele często również poradzą sobie w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

 

Sony Cyber-shot to także prosta obsługa oraz wygoda robienia zdjęć, którą zapewniają m.in. odchylane ekrany. Droższe modele z serii HX (np. HX99) oraz nowsze generacje topowych sprzętów z serii RX posiadają też ekrany dotykowe.

 

Porównanie wybranych aparatów fotograficznych Sony Cyber-shot

Droższe aparaty fotograficzne Sony Cyber-Shot dają rzecz jasna większe możliwości, ale nawet bardziej budżetowe propozycje wyróżniają się dobrymi parametrami. Pokazuje to zestawienie trzech popularnych modeli z różnych serii w poniższej tabeli.

 

Model Przetwornik obrazu Efektywna Rozdzielczość Ogniskowa Jasność obiektywu Zakres ISO Nagrywanie 4K
RX100M4 CMOS Exmor RS 1,0″ 20,1 MP 24-70 mm F1,8-F2,8 od 125 do 12 800 Tak
HX99 CMOS Exmor R 1/2,3″ 18,2 MP 24-720 mm F3,5-F6,4 od 80 do 6 400 Tak
WX220 CMOS Exmor R 1/2,3″ 18,2 MP 25-250 mm F3,3-F5,9 od 100 do 12 800 Nie

 

Wszystkie modele wyróżniają się też niewielkimi rozmiarami i wagą (podawana już z akumulatorem i nośnikiem danych):

 • RX100M4 – 101,6 x 58,1 x 41,0 mm i 298 g;
 • HX99 – 102 × 58,1 × 35,5 mm i 242 g;
 • WX220 – 92,3 x 52,4 x 21,6 mm i 121 g;

 

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here