Najlepsze obiektywy do fotografii krajobrazu

Planujesz rozpocząć przygodę z fotografią krajobrazu i szukasz odpowiedniego sprzętu? A może pierwsze kroki masz już dawno za sobą i chcesz rozwijać swój warsztat? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując obiektyw do fotografii krajobrazowej.

Najlepsze obiektywy do fotografii krajobrazu

Większość pasjonatów fotografii marzy o doskonałych zdjęciach, idealnie odzwierciedlających rzeczywistość. Aby dało się to zrealizować, nie wystarczy trafić na odpowiedni moment i wybrać dobre oświetlenie. Zdjęcie nie będzie w 100% satysfakcjonujące, gdy nie użyjesz odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcesz zapoznać się z różnymi propozycjami, aby wybrać idealny dla siebie model, sprawdź obiektywy na empik.com. Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, które być może ułatwią ci podjęcie decyzji.

Fotografia krajobrazowa – przydatne umiejętności i obsługa sprzętu

Uwiecznianie pięknego pejzażu wymaga niemałych umiejętności. Powinieneś dobrze opanować posługiwanie się różnymi ogniskowymi, a także prawidłowo wykorzystywać perspektywę. Aby z powodzeniem fotografować w plenerze, musisz także dysponować odpowiednim obiektywem.

Jaki obiektyw do krajobrazu wybrać na początek?

Jeżeli uwielbiasz oglądać rozległe panoramy i marzysz o tym, by uchwycić je na zdjęciu, najlepszym wyborem będzie obiektyw szerokokątny. Obiektywy tego typu oferują bardzo szeroki kąt widzenia – często powyżej 60 stopni. Dzięki temu będziesz w stanie objąć ogrom roztaczającej się przed Tobą przestrzeni. Obiektywy wykorzystywane są zarówno przez początkujących fotografów, jak i zawodowców.

Obiektyw zmiennoogniskowy – to znaczy jaki?

Różnica pomiędzy obiektywem stałoogniskowym a zmiennoogniskowym staje się wyjątkowo istotna, jeśli bierzesz pod uwagę specyfikę fotografii krajobrazowej. Jeżeli zdecydujesz się na zakup obiektywu zmiennoogniskowego (znanego także jako „zoom”), będziesz mógł samodzielnie regulować długość ogniskowej. Dzięki temu będziesz mógł wykonywać zdjęcia z dużych odległości i bez problemu uchwycisz sceny i obiekty, do których nie możesz się zbliżyć.

Jeżeli zdecydujesz się na obiektyw stałoogniskowy, zoomem będę Twoje nogi. Aby przybliżyć fotografowany obiekt, będziesz musiał do niego po prostu podjeść. Obiektywy stałoogniskowe są jednak zdecydowanie tańsze niż te ze zmienną ogniskową – z tego powodu może to być dobry wybór na start. Samodzielne poszukiwanie odpowiedniego kadru to również cenna lekcja dla początkujących fotografów – wymaga to więcej cierpliwości niż użycie zooma. Z kolei obiektywy zmiennoogniskowe dają o wiele większe możliwości – z tego powodu sięgają po nie osoby, które zajmują się profesjonalną fotografią.

Powyższe wskazówki ułatwią Ci poszukiwania odpowiedniego obiektywu do fotografowania krajobrazu. Pamiętaj też, że sprzęt nie jest najważniejszy. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa i przygoda na łonie natury. Bądź kreatywny i nie bój się eksperymentować ze światłem i kadrami. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here