Nie ma dziś normalnej pracy, rozrywki, ogólnego spędzania wolnego czasu bez laptopa. Ten przenośny komputer wykorzystywany jest do wielu zadań, a z roku na rok pojawiają się coraz lepsze, bardziej unowocześnione modele. Parametry, które jeszcze jakiś czas temu były godne uwagi, szybko tracą na jakości, a na ich miejsce pojawią się inne – bardziej dopasowane do obecnych wymagań. Z tego względu, gdy chcemy kupić laptopa, powinniśmy przeanalizować, na co zwrócić uwagę. Postaramy się w tym pomóc!
Cena
Pierwsze i przeważnie najważniejsze pytanie: ile to będzie kosztować? To oczywiście zależy, bo dobry komputer przenośny można już kupić za mniej niż 1500 złotych, ale oczywiście jak będziemy go używać do najbardziej podstawowych czynności. Jeśli więc chcemy sprzęt do przeglądania stron internetowych czy wysyłania maili, to nasz budżet nie musi być specjalnie duży. Inaczej ma się sprawa z bardziej zaawansowanym urządzeniem, bo tu koszt zakupu jest oczywiście wyższy. Za ponad 3000 zł dostaniemy porządny multimedialny sprzęt, ale dopiero jak wyłożymy więcej niż 4500 zł, możemy oczekiwać najlepszych osiągów – bardzo szybkiego procesora, ogromnej ilości pamięci RAM czy doskonałego wyświetlacza.
Ekran
Przeciętne rozmiary ekranu wahają się od 11 do 17 cali. To, jaki wybierzemy, zależy od tego, do czego będziemy go używać. Jeśli potrzebujemy laptopa mobilnego, który łatwo przenieść z miejsca na miejsce, to 11-13 cali będzie optymalnym wyborem. Może to być przykładowo tani netbook Acer Aspire One. To dobra opcja, jak potrzebujemy sprzętu, który będziemy zabierać na przykład na spotkania z klientami lub do pracy poza domem. Większy ekran sprawdzi się do pracy z programami graficznymi czy do gier. Tu też należy zwracać uwagę na to, czy matryca jest matowa, czy błyszcząca, najlepiej wykonana w technologii IPS i oczywiście Full HD.
Pamięć na dysku
Wystarczająca jest pamięć na poziomie 500 GB, na której spokojnie przechowamy to, co najważniejsze: zdjęcia czy filmy. Taka wielkość jednak może nie być wystarczająca, gdy przechowujemy dużo różnych danych. Tutaj więc zalecana jest opcja z pojemnością na poziomie 1 lub 2 TB. Równie ważna jest pamięć RAM. Przyjmuje się, że 4 GB to minimum, nie warto więc wybierać sprzętu z mniejszą pojemnością. Najlepiej zdecydować się na sprzęt z pamięcią od 8 do 16 GB.
Procesor
Optymalnym wyborem wydaje się Intel Core i5. To kompromis pomiędzy solidnym, ale nie jakoś potężnie wydajnym Core i3 a najnowszą generacją Intel Core i7. Oczywiście najsłabszy z zaprezentowanych tu procesorów doskonale sprawdzi się do podstawowych zadań, do normalnej pracy z edytorem tekstu czy do przeglądania internetu. Jest solidny i większość osób go wybiera. Jak jednak chcemy czegoś więcej, na przykład pracować z programami do obróbki grafiki, to warto pokusić się o i5, a może nawet o Core i7.
Tak się to przedstawia na przełomie roku 2017/18. Wybór jest spory, więc każdy – niezależnie od tego, do czego potrzebuje laptopa – znajdzie model, który doskonale spełni swoje zadania.