Powody występowania plam na ekranie telewizora

Oczekiwania wobec telewizora są oczywiste, jego właściciel pragnie oglądać filmy, seriale, czy zawody sportowe w jak najlepszej jakości. Obecnie liczy się jakość HD, a więc doskonała rozdzielczość, zapewniająca ostrość obrazu i wyrazistość kolorów. Jednakże czasami sprzęt ulega awarii, a jedną z usterek ekranu telewizora są pojawiające się plamy na matrycy ekranu. Czym mogą być spowodowane i co można z tym zrobić?

Powody występowania plam na ekranie telewizora

Uszkodzenia mechaniczne

Powodów może być klika, a jednym z nich jest uszkodzenie w wyniku nieroztropnego działania podczas np. porządków. Jako że ekrany telewizorów są zazwyczaj czarne, widać na nich kurz, a to wygląda nieestetycznie przy wyłączonym odbiorniku, a przy włączonym może zubożać ostrość obrazu. Dlatego starcie kurzu z ekranu telewizora powinno być nieodzowną czynnością porządkową, ale trzeba dobrać do tego odpowiednie środki czystości. Szorstka szmatka z nieodpowiednim środkiem czystości może uszkodzić matrycę ekranu telewizora, a w konsekwencji powstaną na niej nieestetyczne plamy. Również zbyt wiele środka czystości nałożonego na ściereczkę może prowadzić do zalania telewizora. Złym pomysłem są również środki żrące. Innym powodem mechanicznym może być oczywiście uderzenie w ekran, np. podczas porządków rurą odkurzacza. Natomiast w sytuacji, gdy plamy pojawiają się przy pierwszym włączeniu odbiornika, trzeba taki sprzęt zareklamować.

Wypalenie pikseli

Innym powodem pojawienia się plam jest wypalenie pikseli. Jeżeli dochodzi do tego w wyniku wieloletniej eksploatacji telewizora, to nie można się dziwić, ale niestety zdarza się to również w nowych odbiornikach. Jest to i irytujące i szkodliwe dla zdrowia oraz dla portfela, ponieważ w tym wypadku niezbędna staje się kosztowna wymiana matrycy. W takich sytuacjach konieczne jest odwiedzenie serwisu i dotyczy to również laptopów, czy monitorów komputerów. Tylko diagnoza odpowiednim specjalistycznym sprzętem może dać odpowiedź na pytanie, jaki jest powód występowania plam.

Nieszczelna obudowa telewizora

Ostatnim, ale stosunkowo rzadkim powodem powstawania plam na matrycy telewizora jest nieszczelność obudowy. Może ona wynikać z wady konstrukcyjnej, złego montażu albo pojawić się podczas niewłaściwego transportowania telewizora, czy to do sklepu, czy po zakupie do właściciela. Jeżeli trwa okres gwarancyjny działanie jest oczywiste, ale często poprzez nieszczelną obudowę dostają się pod matrycę drobinki kurzu i wilgoci, a skutek, czyli plamy na monitorze pojawia się już po wygaśnięciu gwarancji. Wówczas również jedynym ratunkiem jest wizyta w serwisie, ponieważ samodzielne oczyszczenie matrycy od wewnętrznej strony i nie jest możliwe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here