Wraz z rozwojem technologicznym coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykonywanie kopii zapasowych danych, które przechowujemy na naszych urządzeniach elektrycznych. Nierzadko okazuje się także, że miejsce na dysku zapewnione przez producenta laptopów czy tabletów nie jest wystarczające dla naszych potrzeb. Sprawdziliśmy więc, za pomocą jakich nośników możemy je powiększyć i jak przechowywać ważne pliki poza komputerem.
Pendrive, czyli przenośna pamięć
Od czasów dyskietek, które obecnie kojarzą się jedynie z ikonką zapisu, pendrive jest najpopularniejszym nośnikiem danych, z którego korzystamy. Jego zalety są oczywiste – jest niewielki, można go zatem z łatwością zabrać ze sobą w dowolne miejsce i zawsze mieć przy sobie umieszczone na nim dane. Jeśli chcesz aby posłużył Ci jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych ważnych plików, pamiętaj by wybrać model o dużej pojemności z dodatkowymi zabezpieczeniami, które uchronią Twoje dane przed skasowaniem.
Minusem pendrive’ów jest ich ograniczona pojemność, która zazwyczaj jest w stanie pomieścić zaledwie część plików, jakie chciałbyś przechować. Im więcej danym chcesz umieścić w jednym momencie, tym dłużej trwa także przesyłanie ich z komputera na nośnik i z powrotem. Długi czas oczekiwania na przeniesienie plików wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ich utraty lub uszkodzenia. Mimo tych wad jednak pendrive pozostaje niezastąpionym urządzeniem, które doskonale nadaje się do przechowywania najważniejszych danych. Za jego pomocą osobiste biuro możesz mieć praktycznie w każdym miejscu na świcie – wystarczy, ze ktoś udostępni Ci komputer.
Dodatkowy twardy dysk
Jeśli chcesz przechować lub skopiować dodatkową ilość danych i wiesz, że nie zmieszczą się one na standardowym pendrive, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dysku twardego. Możesz wybrać dodatkowy dysk, który zamontujesz w swoim komputerze lub dysk przenośny. Pierwsze rozwiązanie jest o tyle lepsze, że daje Ci dodatkowe miejsce na pliki, do którego masz natychmiastowy dostęp z pozycji pulpitu. Jednak gdyby Twój komputer uległ awarii, istnieje także duże prawdopodobieństwo, że ulegnie jej także dołączony dysk, co stwarza ogromne ryzyko utraty wszelkich zapisanych na nim danych. Jako rozwiązanie awaryjne bardziej sprawdza się zatem dysk przenośny, który możesz podłączyć do urządzenia poprzez port USB. W tym przypadku należy się jednak liczyć z tym, że przesyłanie plików może potrwać trochę dłużej i tak jak w przypadku pendrive należy zwrócić uwagę na stosowne zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko utraty danych.
Zastanawiasz się nad tym, jaki dysk wybrać? Poznaj najważniejsze różnice między dyskami HDD i SSD!
Przechowywanie danych w chmurze
Wiele serwisów internetowych umożliwia swoich użytkownikom przechowywanie danych w tak zwanej chmurze, czyli skrytce internetowej. Jest to rozwiązanie o tyle uniwersalne, że dostęp do swoich plików masz z każdego miejsca, w którym w jest dostęp do internetu. Doskonale sprawdza się to w sytuacjach, w których nie zabierasz ze sobą komputera, a chciałbyś np. pokazać zdjęcia z podróży swoim bliskim, czy kontynuować rozpoczęty projekt z dala od biura. Niestety darmowe chmury oferują dość niski limit przesłanych danych, dodatkowo Twoje pliki znajdują się poniekąd w cudzych rękach. Stosując ten sposób przechowywania dokumentów warto je wcześniej zaszyfrować.