Zdarzają się sytuacje, podczas których hosting współdzielony nie jest w stanie podołać zwiększonemu ruchowi na stronie. Najczęściej zdarza się tak w momencie, gdy na stronie pojawi się długo wyczekiwany przez użytkowników content lub gdy w sklepie internetowym rozpoczyna się właśnie wyprzedaż produktów. Alternatywą może być wtedy serwer VPS. Kiedy warto się na niego zdecydować?
Czym jest serwer VPS?
VPS to skrót od Virtual Private Serwer, co oznacza po prostu wirtualny prywatny serwis. To usługa, którą można zakwalifikować jako rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. W przypadku serwera współdzielonego musimy przygotować się na to, że z jednego serwera może korzystać przeciętnie nawet 1000 użytkowników; z kolei serwer VPS obsługuje jednocześnie znacznie mniej klientów (nawet 10 razy mniejszą liczbę użytkowników). Co ważne, klient serwera VPS otrzymuje pełną kontrolę nad wszystkimi zasobami serwera, w tym nad plikami, procesami czy aplikacjami; w przypadku hostingu współdzielonego nie jest to możliwe (nałożone są pewne ograniczenia, np. użytkownik nie może stworzyć własnego zestawu oprogramowania systemowego).
VPS w chmurze
Serwer VPS jest w stanie obsłużyć ruch na stronie nawet w momencie, gdy jest wzmożony (np. ze względu na atrakcyjną promocję, która pojawiła się w sklepie internetowym). Jest to możliwe m.in. dzięki skalowalności parametrów. Co więcej, użytkownik ma pełną kontrolę nad parametrami – jeśli ruch na stronie obniży się (np. skończyła się promocja czy wyprzedaż produktów), to może on powrócić do parametrów sprzed okresu wzmożonego ruchu. Tym samym ponosi koszty adekwatne do danej sytuacji. Skalowalność parametrów ma zresztą jeszcze jedną zaletę – dzięki tej opcji użytkownik jest w stanie uniknąć sytuacji, gdy jego strona nagle przestanie działać ze względu na rekordowy ruch.
Kto najbardziej skorzysta na serwerze VPS?
Warto zaznaczyć, że serwer VPS nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników; dla niektórych koszt usługi nie będzie zbyt wysoki w porównaniu do osiągniętych korzyści. Należy też pamiętać, że nie wszystkie strony generują taki ruch, by serwer VPS był opłacalny. O skorzystaniu z niego powinni natomiast pomyśleć użytkownicy, którzy mają sklepy internetowe (notujące wiele wejść) czy developerzy, którzy tworzą włanse oprogramowanie. Serwer VPS spełni również oczekiwania właścicieli stron, które są często odwiedzane przez wielu użytkowników jednocześnie (dotyczy to np. portali informacyjnych) oraz osób, którym zależy na bezpiecznym i wydajnym środowisku do testowania np. usług czy aplikacji internetowych. Warto pamiętać o tym, że VPS to także najlepsze rozwiązanie dla osób, które zarządzają licznymi serwisami www – dzięki VPS łatwiej konfigurować ustawienia stron zgodnie z bieżącymi potrzebami.
Najlepszy na akcje specjalne
Serwer VPS sprawdzi się zawsze, gdy liczba wejść odwiedzających stronę zaczyna gwałtownie wzrastać. Naturalnie dotyczy to w największym stopniu sklepów internetowych, dlatego z serwerów VPS najczęściej korzystają osoby działające w branży e-commerce. Skalowalność parametrów pozwala w porę zareagować, a planowanie akcji promocyjnych czy specjalnych kampanii przestaje stwarzać dodatkowe trudności.
Zalety VPS w nazwa.pl
Nie sposób nie wspomnieć o najważniejszych zaletach płynących z korzystania z serwera VPS w nazwa.pl. Należy do nich zaliczyć m.in.:
– pełną wirtualizację KVM (dzięki niej możliwe jest maksymalnie efektywne korzystanie z procesorów serwerów dedykowanych dla VPS)
– dyski NVMe, w których odczyt i zapis danych odbywa się nawet 10 x szybciej niż na dyskach SSD i 100x szybciej niż na dyskach HDD,
– niezależność serwera VPS umieszczonego na serwerze dedykowanym,
– darmowy dedykowany IPv4, który od razu jest przypisany do serwera VPS,
– każdy fizyczny serwer jest obciążony niewielką liczbą serwerów VPS – co zwiększa ich wydajność i możliwości użytkownika,
– dostęp root z pełną możliwością konfiguracji środowiska serwera.
Klienci, którzy zdecydują się na serwer VPS w nazwa.pl mogą być również pewni, że zaraz po zaksięgowaniu ich wpłaty serwer zostanie niemal natychmiast uruchomiony i będzie w pełni gotowy do działania – razem z panelem do zarządzania, który ułatwia dostęp do najważniejszych czynności, od których zależy działanie serwera VPS.
Artykuł sponsorowany.