Sony a7 II vs a7 III

Sony α7 II oraz Sony α7 III to aparaty bezlusterkowe, pełnoklatkowe, czyli jedne z najbardziej zaawansowanych aparatów fotograficznych, używane głównie przez profesjonalnych fotografów.  Popularność aparatów pełnoklatkowych wciąż rośnie, również wśród pasjonatów fotografii, którzy nie zajmują się fotografią zawodowo, tylko hobbystycznie. Aparaty te zdobywają swoich wiernych fanów dzięki wysokiej jakości zdjęć i filmów: szumy praktycznie nie występują, szczegóły oraz kolory są doskonale odwzorowane i dużo łatwiej można uzyskać efekt rozmycia tła.

Sony a7 II vs a7 III

Czym jest aparat pełnoklatkowy? Pełnoklatkowiec (inaczej full-frame lub w skrócie FF) to aparat z matrycą o wymiarach 36 x 24 mm, czyli taką, która jest maksymalnie zbliżona do wymiarów pełnej klatki filmu 35 mm. Zastosowanie pełnej klatki w aparatach miało na celu osiągnięcie takiej jakości obrazu jak w filmie małoobrazkowym.

Więcej o aparatach pełnoklatkowych:

https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=aparaty_pelnoklatkowe

Poszczególne generacje aparatów pełnoklatkowych Sony z serii A7 dedykowane są użytkownikom o różnych wymaganiach, każdy z nich zadowoli inną grupę fotografów. Zakup najdroższego modelu nie zawsze jest uzasadniony, wszystko zależy od tego, do czego ma służyć aparat: do pracy w studio,  w plenerze, czy może raczej do filmowania? Jaki zatem model Sony A7 wybrać, by w pełni wykorzystać jego funkcjonalność do własnych celów?

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy dwoma flagowymi bezlusterkowcami Sony A7: Sony a7 ii z 2014 roku oraz Sony a7 iii z 2018 roku.

Matryca

Chociaż rozdzielczość pozostaje mniej więcej taka sama w obu modelach, to mark III wyposażony jest w nowy przetwornik obrazu Exmor R CMOS w technologii BSI (Backside illumination), co oznacza, że matryca ma dodatkowo iluminację tylną. Możliwość pochłaniania większej ilości światła zapewnia lepszą wydajność przy słabszym oświetleniu. Ponadto system iluminacji przedniej LSI podwaja szybkość odczytywania danych.

Zakres czułości ISO

Nowa matryca i procesor obrazu sprawiają, że mark III lepiej radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Podstawowy zakres czułości a7 III wynosi od 100 do 51 200 ISO i może być jeszcze rozszerzony do zakresu 50 – 204 800 ISO. Dla porównania, maksymalny zakres światłoczułości Sony a7 II   to 50 – 25 600.

System AF – Autofokus

W aparacie α7 III dokonano znaczącego udoskonalenia systemu AF, a niektóre funkcje zaczerpnięto z aparatu α9, który to jest uznawany za najlepszy aparat bezlusterkowy pod względem śledzenia i wydajności autofokusa.  Aparat  a7 III posiada 693 punkty detekcji fazy, które pokrywają 93% obszaru obrazu, oraz 425 punktów detekcji kontrastu.  Oznacza to, że obiekty można śledzić niemal przez cały kadr. Dla porównania, α7 II ma mniej zaawansowany system AF ze 117 punktami detekcji fazy i 25 punktami detekcji kontrastu. W α7 III poprawiono również minimalną czułość: z -1Ev do -3Ev.

Migawka i szybkość zdjęć seryjnych

Prędkość zdjęć seryjnych została w a7 III zwiększona z 5 do 10 klatek na sekundę w trybie ciągłym, i to z włączonym śledzeniem AF.

Dodatkowo,  a7 III zyskał opcję cichej elektronicznej migawki, czego nie ma w a7 II.

Nagrywanie filmów

Aparat A7 II może nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080), podczas gdy A7 III może nagrywać w rozdzielczości 4K Ultra HD (3840 x 2160). Dodatkowo,  A7 III obsługuje zapis video w zwolnionym tempie oraz posiada funkcję timelapse (film poklatkowy).

Bateria

Kolejnym ulepszeniem w stosunku do A7 II zastosowanym w  Sony A7 III jest nowa bateria (NP-FZ100), która wydłuża czas fotografowania do 710 zdjęć – z użyciem monitora LCD – lub 610 – z użyciem wizjera.  Aparat A7 II wykorzystuje stary akumulator NP-FW50, który ma 2,2 razy mniejszą pojemność w porównaniu do NP-FZ100 i maksymalną wydajność do 350 zdjęć.

Czas pracy baterii przy filmowaniu ciągłym to około 200 minut w  Sony A7 III i około 100 minut w Sony A7 II.

Ekran dotykowy

Sony wprowadził w AIII ekran dotykowy, który umożliwia szybkie ustawienie ostrości dotykiem. Ekran nie służy  jednak do obsługi menu czy przewijania zdjęć.

Chociaż oba aparaty mają taki sam rozmiar wyświetlacza (3”), to ekran w a7 II  ze swoimi 1228 800 punktami ma wyższą rozdzielczość niż ekran a7 III, który ma tylko 921 600 punkty.

Porty na karty pamięci

Sony a7 ii ma tylko jedno gniazdo na kartę SD – dla klasy szybkości zapisu UHS-I, podczas gdy Sony a7 iii ma ich aż dwa, co pozwala na przechowanie większej ilości zdjęć. Jedno z tych gniazd jest kompatybilne z UHS-I/II, a drugie – z UHS-I. Porty te można wykorzystać na przykład do oddzielnego nagrywania plików JPG i plików RAW.

Podsumowując, aparat  Sony A7 III powinien wybrać każdy zawodowiec, który myśli poważnie o fotografii; jest to wszechstronny aparat do każdego rodzaju fotografii – od krajobrazowej, przez ślubną i reportażową, aż po fotografię dzikiej przyrody. Sony A7 II natomiast z pewnością zadowoli fotoamatorów i hobbystów dopiero zaczynających swoją przygodę  z fotografią pełnoklatkową.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here