stablizacja obrazu

Chyba każdemu amatorowi fotografii zdarzyło się, że uchwycił ciekawy kadr, lecz brak ostrości popsuł efekt. Mechanizmy stabilizacji obrazu minimalizują drgania sprzętu, przez co pozwolą wykonać ostre zdjęcia z ręki. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tych technologii i jakie aparaty fotograficzne mają dobrą, wbudowaną stabilizację obrazu.

stablizacja obrazu

Co daje stabilizacja obrazu w aparatach fotograficznych?

Żeby wykonać dobrej jakości fotografię w trudniejszych warunkach oświetleniowych, potrzebne jest zwiększenie czułości ISO lub dłuższy czas otwarcia migawki. Zbyt duża czułość ISO powoduje jednak nadmierny poziom czumu na zdjęciu. Z kolei dłuższy czas naświetlania zwiększa szansę, że zdjęcie będzie nieostre, bo aparat rejestruje nawet minimalne drgania ręki. Problemu można uniknąć, korzystając ze statywu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Przydają się wówczas mechanizmy stabilizacji obrazu, które minimalizują drgania, a tym samym ułatwiają wykonanie ostrych, nieporuszonych zdjęć. Funkcja taka sprawdza się zwłaszcza w gorszym oświetleniu lub przy stosowaniu długiej ogniskowej, bo im jest ona większa, tym krótszy jest czas ekspozycji, który pozwoli zrobić dobre zdjęcie.

Warto jednak pamiętać, że stabilizacja obrazu może zniwelować jedynie rozmycia, których przyczyną są drgania aparatu. Przy dłuższym czasie naświetlania poruszające się obiekty nadal będą rozmyte, bez względu na to, w jak dobry mechanizm wyposażony będzie sprzęt.

Elektroniczna, matrycowa i optyczna stabilizacja obrazu

Systemy niwelowania drgań w cyfrowych aparatach fotograficznych można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym jest elektroniczna stabilizacja obrazu, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy wykrywające ruch i korygujące jego wpływ na zdjęcie. Rozwiązanie to sprawdza się przy wielu amatorskich zastosowaniach, ale powoduje spadek rozdzielczości i zmniejsza pole widzenia obiektywu.

Lepszy sprzęt wyposażony jest więc w optyczną lub matrycową stabilizację obrazu. Oba rozwiązania fizycznie niwelują niechciane drgania dzięki pracy czułych sensorów i miniaturowych silniczków. Różnią się jednak tym, gdzie znajduje się sam mechanizm.

System optycznej stabilizacji obrazu znajduje się w obiektywie i zmienia położenie soczewki. Działa po naciśnięciu migawki, co dodatkowo ułatwia kadrowania z użyciem teleobiektywów o długiej ogniskowej. Gdy z kolei mechanizm jest wbudowany w korpus aparatu fotograficznego, umożliwia odpowiednią korektę położenia matrycy. Główną zaletą jest tu fakt, że system działa z każdym obiektywem. W niektórych aparatach da się też jednak jednocześnie wykorzystać matrycową i optyczną stabilizację obrazu.

Zaawansowany mechanizmy kompensują różne rodzaje ruchu. Najlepsza pod tym względem jest stabilizacja pięcioosiowa, która niweluje nie tylko drgania w pionie i poziomie, ale również w innych płaszczyznach.

Efektywność matrycowej i optycznej stabilizacji obrazu

Optyczna stabilizacji obrazu w obiektywie lub mechanizm stabilizacji w matrycy aparatu fotograficznego wpływa na to, o ile wydłuża się czas ekspozycji, przy którym można wykonać nieporuszone zdjęcie. Efektywność redukcji drgań podaje się więc często w stopniach ekspozycji EV. Zwykle wynosi ona od 2,5 do 5 EV i im jest większa, tym lepiej.

Zwiększenie ekspozycji o 1 EV sprawia bowiem, że czas otwarcia migawki jest dwa razy dłuższy, a do matrycy dociera dwa razy więcej światła. Jeśli więc efektywność stabilizacji obrazu wynosi 4 EV, to czas naświetlania można wydłużyć czterokrotnie. Na przykład, jeżeli w danych warunkach i przy zastosowaniu konkretnej ogniskowej można było wykonać ostre zdjęcie przy czasie ekspozycji maksymalnie 1/16 sekundy, to z włączonym mechanizmem redukcji drgań może on wynosić do 1 sekundy.

Naprawdę dobry sprzęt znanych marek oferuje wydajność stabilizacji obrazu na poziomie 4-5 EV, a czasami nawet do 6 EV. Przykładem mogą być choćby aparaty fotograficzne Sony, które znajdziesz w sklepie Sony Centre (sprawdź: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sprzet_foto). Oferta obejmuje nie tylko korpusy, ale też wysokiej jakości obiektywy z optyczną stabilizacją obrazu.

Jakie aparaty fotograficzne Sony mogą pochwalić się bardzo dobrą stabilizacją obrazu?

Systemy stabilizacji obrazu SteadyShot stosowane w aparatach fotograficznych Sony należą do najlepszych dostępnych rozwiązań tego typu. Pięcioosiowe, zaawansowane stabilizatory znajdziesz w różnych modelach, a szczególnie godne polecenia są dwa aparaty z matrycą pełnoklatkową.

Pierwszy to model α7 II z przetwornikiem Exmor CMOS oraz efektywnością redukcji drgań EV 4,5. Jest dostępny już za około 4500 zł i oferuje również bardzo dobry autofokus, który ma 117 punktów detekcji fazy oraz 25 punktów detekcji kontrastu.

Droższą propozycją jest aparat fotograficzny Sony Aparat α7 III za około 9500 zł. Sprzęt wyposażono w przetwornik Exmor CMOS R, a wydajność stabilizacji obrazu wynosi aż 5 EV. Zaawansowany autofokus wykorzystuje natomiast aż 693 punkty detekcji fazy oraz 425 punktów detekcji kontrastu, co zapewnia precyzyjne śledzenie przemieszczających się obiektów.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here