Tablet jest urządzeniem, bez którego coraz więcej osób we współczesnym świecie nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Jednakże w praktyce jego wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać, ponieważ opcji w tym zakresie jest mnóstwo. Odwieczny dylemat, jaki pojawia się przy tej okazji, dotyczy wyboru pomiędzy tabletem 7- a 10-calowym. Który z nich jest lepszy?
Ważne kryteria wyboru tabletu
Na postawione powyżej pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Aby dokonać odpowiedniego wyboru adekwatnego do indywidualnych wymogów i preferencji, trzeba mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Ostateczna decyzja polega przeważnie na wypracowaniu najbardziej dogodnego kompromisu, w którym liczą się:
- przeznaczenie tabletu,
- rodzaj klawiatury,
- system operacyjny,
- funkcjonalność,
- marka,
- wielkość i rozdzielczość ekranu,
- marka urządzenia,
- cena.
Dopiero w oparciu o te kryteria można dokonać dokładnej analizy, która umożliwi podjęcie stosownej decyzji. Pamiętać przy tym trzeba, iż 7 i 10 cali to w praktyce umowne wartości, ponieważ w sprzedaży nie brakuje tabletów o długości przekątnej ekranu mieszczącej się pomiędzy 7 a 10 calami czy większej. Producenci dokładają wszelakich starań, aby ich urządzenia były wygodne i komfortowe w użytkowaniu – można stwierdzić, że teoretycznie rozdzielczość nie powinna mieć tu większego znaczenia, jednakże w praktyce różnica pomiędzy umownymi 7 a 10 calami jest wręcz kolosalna.
Tablet w domu czy w terenie?
Przed dokonaniem zakupu każdy użytkownik musi odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakich warunkach będzie używał tabletu? Jeżeli jest nastawiony głównie na korzystanie z niego w domu, lepszą opcją jest model 10-calowy. Co innego natomiast, gdy sprzęt będzie wykorzystywany przede wszystkim poza domem – podczas podróży, w drodze do pracy itp. W tym przypadku jego wymiary mają ogromne znaczenie. 10-calowy tablet nie zmieści się w kieszeni i generalnie zajmuje więcej miejsca niż model 7-calowy, który z powodzeniem można umieścić w wewnętrznej kieszeni kurtki czy w torebce. Jest też on lżejszy i bardziej poręczny, co w terenie działa na jego korzyść.
Funkcjonalność sprzętu
W kontekście funkcjonalności tabletu pojawia się wiele zagadnień – podejście do nich jest zdeterminowane oczekiwaniami, jakie względem sprzętu ma konkretny użytkownik. Oto kilka kwestii, które w tym obszarze warto mieć na uwadze.
- Odtwarzanie filmów i czytanie e-booków.
W sytuacji, gdy ktoś wykorzystuje tablet właśnie do tego, najrozsądniejszą opcją jest urządzenie 10-calowe, albowiem lepiej wszystko na nim widać. Pojawia się przy tej sposobności istotna uwaga, że nie tylko długość przekątnej ekranu odgrywa niebagatelną rolę, ale także i jego rozdzielczość. Co tego, że ekran będzie duży, jeśli rozdzielczość nie będzie wysoka? Spowoduje to znaczące obniżenie jakości obrazu. Dla przykładu zalecane jest, aby w modelach 10-calowych posiadających rozdzielczość ekranu 1280 x 800 wielkość interfejsu mieściła się w przedziale od 180 do 190 ppi. Oczywiście, coś za coś – przy wysokiej rozdzielczości wymagana większa również moc obliczeniowa urządzenia, co w konsekwencji znajduje przełożenie na jego cenę.
Z rozdzielczością związek ma jeszcze jedna rzecz – system operacyjny. W przypadku tabletów z Windowsem często jest spotykany problem polegający na tym, że poszczególne aplikacje nie są przystosowane do wysokich rozdzielczości. Wynika to z tego, że Windows jest mniej popularnym system niż Android, co przed twórcami aplikacji stawia szereg wyzwań.
- Przeglądanie stron internetowych.
10-calowe tablety mają tę przewagę nad 7-calowymi, że przeglądanie witryn internetowych nie wiąże się z koniecznością ich powiększania, litery są lepiej widoczne i wyraźniejsze. Z drugiej zaś strony modelu 7-calowego nie trzeba trzymać oburącz, zmieści się w jednej dłoni i zwykle jedna dłoń wystarczy do jego obsługi, co np. w terenie jest bardzo wygodne.
- Rozrywka w postaci gier.
Dla wielu osób tablet to narzędzie rozrywki. W charakterze mobilnej konsoli do gier wypada znakomicie, ale jego rozmiar trzeba dostosować przede wszystkim do typu gier. Przy niektórych z nich tablet musi być trzymany oburącz, więc większe modele okazują się na dłuższą metę męczące. Znacznie lepiej zdają egzamin wówczas, gdy podczas gry jest niezbędne przesuwanie palcami po powierzchni ekranu.
- W duecie ze smartfonem.
Niejednokrotnie tablet jest traktowany w kategoriach urządzenia uzupełniającego smartfon. W tym układzie wybór tabletu powinien być adekwatny do modelu posiadanego smartfona oraz do własnych potrzeb. Dla przykładu 10-calowy tablet może się okazać świetnym uzupełnieniem smartfona, gdy ktoś zamierza oglądać sporo filmów, dokumentów czy e-booków.
- Wytrzymałość.
Chodzi tutaj dokładnie o czas pracy baterii. Wpływ na nią mają m. in. rodzaj procesora, wielkość ekranu, system operacyjny oraz intensywność korzystania z tabletu. Użytkownik musi liczyć się z tym, że pliki multimedialne takie jak filmy pochłaniają więcej energii niż czytanie e-booków. Na ogół lepiej wypadają w tym zakresie tablety 10-calowe, a nie jest to wcale regułą – wszystko zależy od danego modelu.
Nie zapominajmy też o proporcjach ekranu. I małe i duze tablety mogą mieć proporcje zbliżone do 4:3 (bardziej jak ipad) albo 16:9 – jak telewizory LCD. Filmy lepiej ogląda się na tych ostatnich, z kolei 4:3 według wielu osóbu jest lepsze do czytania. Do gier – nie wiem. Od jakiegoś roku bardzo modne są też modele ośmiocalowe. Jak ktoś nie może się zdecydować to ma kompromisowe rozwiązanie 😉 Sam korzystałem długo z ośmiocalówki LG i jak dla mnie w sam raz.