Tablet 7 czy 10 calowy

Tablet jest urządzeniem, bez którego coraz więcej osób we współczesnym świecie nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Jednakże w praktyce jego wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać, ponieważ opcji w tym zakresie jest mnóstwo. Odwieczny dylemat, jaki pojawia się przy tej okazji, dotyczy wyboru pomiędzy tabletem 7- a 10-calowym. Który z nich jest lepszy?

Ważne kryteria wyboru tabletu

Na postawione powyżej pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Aby dokonać odpowiedniego wyboru adekwatnego do indywidualnych wymogów i preferencji, trzeba mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Ostateczna decyzja polega przeważnie na wypracowaniu najbardziej dogodnego kompromisu, w którym liczą się:

 • przeznaczenie tabletu,
 • rodzaj klawiatury,
 • system operacyjny,
 • funkcjonalność,
 • marka,
 • wielkość i rozdzielczość ekranu,
 • marka urządzenia,
 • cena.

Dopiero w oparciu o te kryteria można dokonać dokładnej analizy, która umożliwi podjęcie stosownej decyzji. Pamiętać przy tym trzeba, iż 7 i 10 cali to w praktyce umowne wartości, ponieważ w sprzedaży nie brakuje tabletów o długości przekątnej ekranu mieszczącej się pomiędzy 7 a 10 calami czy większej. Producenci dokładają wszelakich starań, aby ich urządzenia były wygodne i komfortowe w użytkowaniu – można stwierdzić, że teoretycznie rozdzielczość nie powinna mieć tu większego znaczenia, jednakże w praktyce różnica pomiędzy umownymi 7 a 10 calami jest wręcz kolosalna.

Tablet w domu czy w terenie?

Przed dokonaniem zakupu każdy użytkownik musi odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakich warunkach będzie używał tabletu? Jeżeli jest nastawiony głównie na korzystanie z niego w domu, lepszą opcją jest model 10-calowy. Co innego natomiast, gdy sprzęt będzie wykorzystywany przede wszystkim poza domem – podczas podróży, w drodze do pracy itp. W tym przypadku jego wymiary mają ogromne znaczenie. 10-calowy tablet nie zmieści się w kieszeni i generalnie zajmuje więcej miejsca niż model 7-calowy, który z powodzeniem można umieścić w wewnętrznej kieszeni kurtki czy w torebce. Jest też on lżejszy i bardziej poręczny, co w terenie działa na jego korzyść.

Funkcjonalność sprzętu

W kontekście funkcjonalności tabletu pojawia się wiele zagadnień – podejście do nich jest zdeterminowane oczekiwaniami, jakie względem sprzętu ma konkretny użytkownik. Oto kilka kwestii, które w tym obszarze warto mieć na uwadze.

 1. Odtwarzanie filmów i czytanie e-booków.

W sytuacji, gdy ktoś wykorzystuje tablet właśnie do tego, najrozsądniejszą opcją jest urządzenie 10-calowe, albowiem lepiej wszystko na nim widać. Pojawia się przy tej sposobności istotna uwaga, że nie tylko długość przekątnej ekranu odgrywa niebagatelną rolę, ale także i jego rozdzielczość. Co tego, że ekran będzie duży, jeśli rozdzielczość nie będzie wysoka? Spowoduje to znaczące obniżenie jakości obrazu. Dla przykładu zalecane jest, aby w modelach 10-calowych posiadających rozdzielczość ekranu 1280 x 800 wielkość interfejsu  mieściła się w przedziale od 180 do 190 ppi. Oczywiście, coś za coś – przy  wysokiej rozdzielczości wymagana większa również moc obliczeniowa urządzenia, co w konsekwencji znajduje przełożenie na jego cenę.

Z rozdzielczością związek ma jeszcze jedna rzecz – system operacyjny. W przypadku tabletów z Windowsem często jest spotykany problem polegający na tym, że poszczególne  aplikacje nie są przystosowane do wysokich rozdzielczości. Wynika to z tego, że Windows jest mniej popularnym system niż Android, co przed twórcami aplikacji stawia szereg wyzwań.

 1. Przeglądanie stron internetowych.

10-calowe tablety mają tę przewagę nad 7-calowymi, że przeglądanie witryn internetowych nie wiąże się z koniecznością ich powiększania, litery są lepiej widoczne i wyraźniejsze. Z drugiej zaś strony modelu 7-calowego nie trzeba trzymać oburącz, zmieści się w jednej dłoni i zwykle jedna dłoń wystarczy do jego obsługi, co np. w terenie jest bardzo wygodne.

 1. Rozrywka w postaci gier.

Dla wielu osób tablet to narzędzie rozrywki. W charakterze mobilnej konsoli do gier wypada znakomicie, ale jego rozmiar trzeba dostosować przede wszystkim do typu gier. Przy niektórych z nich tablet musi być trzymany oburącz, więc większe modele okazują się na dłuższą metę męczące. Znacznie lepiej zdają egzamin wówczas, gdy podczas gry jest niezbędne przesuwanie palcami po powierzchni ekranu.

 1. W duecie ze smartfonem.

Niejednokrotnie tablet jest traktowany w kategoriach urządzenia uzupełniającego smartfon. W tym układzie wybór tabletu powinien być adekwatny do modelu posiadanego smartfona oraz do własnych potrzeb. Dla przykładu 10-calowy tablet może się okazać świetnym uzupełnieniem smartfona, gdy ktoś zamierza oglądać sporo filmów, dokumentów czy e-booków.

 1. Wytrzymałość.

Chodzi tutaj dokładnie o czas pracy baterii. Wpływ na nią mają m. in. rodzaj procesora, wielkość ekranu, system operacyjny oraz intensywność korzystania z tabletu. Użytkownik musi liczyć się z tym, że pliki multimedialne takie jak filmy pochłaniają więcej energii niż czytanie e-booków. Na ogół lepiej wypadają w tym zakresie tablety 10-calowe, a nie jest to wcale regułą – wszystko zależy od danego modelu.

[Głosów:5    Średnia:2/5]

1 KOMENTARZ

 1. Nie zapominajmy też o proporcjach ekranu. I małe i duze tablety mogą mieć proporcje zbliżone do 4:3 (bardziej jak ipad) albo 16:9 – jak telewizory LCD. Filmy lepiej ogląda się na tych ostatnich, z kolei 4:3 według wielu osóbu jest lepsze do czytania. Do gier – nie wiem. Od jakiegoś roku bardzo modne są też modele ośmiocalowe. Jak ktoś nie może się zdecydować to ma kompromisowe rozwiązanie 😉 Sam korzystałem długo z ośmiocalówki LG i jak dla mnie w sam raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here