Powieszenie telewizora na ścianie jest ciekawym i wygodnym sposobem na zorganizowanie przestrzeni w salonie. To przede wszystkim oszczędność miejsca, więc jeśli tylko takowa sposobność istnieje, warto z niej skorzystać. Zwłaszcza, że popularne obecnie telewizory LCD oraz LED idealnie się do tego nadają – są płaskie niczym obrazy i odznaczają się niewielka grubością. Ściana wydaje się zatem doskonałym dla nich miejscem. O czym jednak trzeba przy tej sposobności pamiętać?
Czy ściana się nadaje?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy ściana, na której miałby zostać powieszony telewizor, w ogóle się do tego nadaje. W przypadku konstrukcyjnych ścian z cegły czy z betonu nie jest to problem, ale zupełnie inaczej sytuacja się przedstawia, gdy w rachubę wchodzą ściany np. z cienkiego karton-gipsu. Nie będą one w stanie utrzymać ciężaru telewizora, co skończy się nie tylko uszkodzeniem sprzętu, ale też i zniszczeniami w pomieszczeniu. Oczywiście, dużą ostrożność trzeba zachować przy ścianach działowych, które często są wykonywane właśnie z materiałów budowlanych o niezbyt dużej wytrzymałości. Narażanie domowników i gości na zbędne ryzyko jest niedopuszczalne.
Rodzaje uchwytów do telewizorów
Jeżeli nie ma przeciwwskazań odnośnie powieszenia telewizora na ścianie, kolejnym krokiem jest zakupienie odpowiedniego uchwytu. Jego wybór to klucz to do sukcesu. Dostępne na rynku uchwyty można podzielić w oparciu o kryterium, jakim jest możliwość jego regulacji. W tym zakresie wyszczególnia się następujące modele:
- bez możliwości regulacji – zamocowany na nich telewizor będzie statyczny, bez opcji nachylania go w wybraną stronę; uchwyt ten jest dobrym rozwiązaniem do niezbyt dużego pomieszczenia,
- z możliwością regulacji w obszarze góra-dół – tego typu uchwyty najlepiej zdają egzamin wówczas, kiedy planowane jest powieszenie telewizora na nieco większej wysokości i pochylanie go do dołu,
- z pełną regulacją – to bardzo komfortowe w użyciu uchwyty świetnie sprawdzające się zwłaszcza w dużych salonach, gdzie telewizję ogląda się z różnych miejsc; na korzyść tych uchwytów przemawia również to, że znakomicie nadają się one do tzw. trudnych pomieszczeń, gdzie np. telewizor da się zamontować tylko w kącie,
- z elektrycznym obrotem – o tyle wygodne, że można nimi sterować za pomocą pilota, ustawiając kąt nachylenia telewizora do konkretnych potrzeb.
Podstawowe kryteria wyboru uchwytu do telewizora
Przy wyborze uchwytów należy mieć na względzie również takie aspekty jak:
- Przekątna ekranu telewizora – ma ona ogromne znaczenie, albowiem nie każdy uchwyt będzie się nadawał do posiadanego telewizora. Producenci podają informacje dotyczące minimalnej i maksymalnej przekątnej ekranu, do której uchwyt pasuje. Złe dopasowanie pod tym względem grozi upadkiem telewizora, a także powoduje, iż zmniejszenie funkcjonalności uchwytu. Do tego dochodzą jeszcze kwestie estetyczne – wystające zza telewizora ramiona uchwytu nie wyglądają zbyt ładnie.
- Nośność uchwytu – tu pojawiają się podobne refleksje jak te związanie z nośnością ściany. Uchwyt musi być dostosowany do ciężaru telewizora.
- Rozstaw otworów montażowych – tego typu otwory znajdują się zarówno w obudowie telewizora, jak i w uchwycie. Ich rozstaw musi do siebie pasować. Przy tej sposobności pojawia się zwykle określenie takie jak VESA – czyli Video Electronics Standards Association. Tym mianem jest określany standard informujący o odległości między otworami w uchwycie a otworami w obudowie urządzenia. Aktualnie do sprzedaży trafiają uchwyty, które odznaczają się uniwersalną konstrukcją, w związku z czym pasują do większości nowoczesnych telewizorów.
Montaż telewizora na ścianie
Sam montaż telewizora na ścianie nie jest czynnością skomplikowaną, tak więc każdy sobie z tym poradzi we własnym zakresie. Po odkręceniu od urządzenia podstawy trzeba je przymierzyć do ściany, by zostało zamocowane na stosownej wysokości. W tym kontekście pojawiają się następujące uwagi:
- w niezbyt dużych pomieszczeniach telewizor powinien zostać umieszczony na wysokości wzroku,
- w dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na powieszenie urządzenia powyżej linii wzroku i nachylenie go do dołu pod odpowiednim kątem, gdyż widzowie zasiadają w większej odległości od odbiornika.
Mając już rozstrzygniętą kwestię wysokości, na której zawiśnie telewizor, należy na ścianie zaznaczyć miejsca, w które zostaną wkręcone kołki rozporowe. Ich liczba wynosi przeciętnie od 4 do 8 – jest zdeterminowana ciężarem telewizora. W tych miejscach wywierca się otwory. Po założeniu kołków rozporowych wystarczy już tylko przykręcić uchwyt do ściany i zawiesić na nim telewizor. Ostatnią czynnością jest wyregulowanie kąta nachylenia ekranu – o ile rzecz jasna uchwyt na to pozwala.
Pomocne akcesoria
Warto jeszcze w tym momencie dodać, iż przy montażu telewizora na ścianie przydatnych okazuje się kilka akcesoriów. Są to:
- Maskownice – wiszący na ścianie telewizor prezentuje się efektownie, ale pojawia się kłopot z kablami. Do ich ukrycia służą specjalne maskownice, w zakresie których wybór jest ogromny. Nie brakuje np. modeli podświetlanych czy o nietypowych kształtach.
- Półka pod telewizor – można ją powiesić lub postawić na podłodze.