Telewizor z DVD

Nieustanny rozwój technologii ma na celu podnoszenie komfortu życia. Doskonałym przykładem są tutaj telewizory z wbudowanym tunerem i DVD, które idealnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale też m. in. w domkach letniskowych czy na działkach rekreacyjnych. Wymienić można wiele powodów, dla których warto zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia, pamiętając przy tej sposobności o tym, by wybierać mądrze.

Zalety telewizorów o zintegrowanej konstrukcji

Telewizor z wbudowanym tunerem i DVD to przede wszystkim wygoda wynikająca z tego, że jedno urządzenie spełnia jednocześnie kilka funkcji. Nie ma zatem konieczności kupowania oddzielnego tunera czy odtwarzacza DVD, co ma wielki plus, ponieważ po pierwsze – pozwala zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni, po drugie – eliminuje problem plączących się wszędzie kabli. Oczywiście, większość dostępnych obecnie na rynku modeli oferuje możliwość podłączenia dodatkowego odtwarzacza DVD czy Blue-ray. W każdym bądź razie do obsługi podstawowego zestawu wystarczy jeden pilot, dzięki czemu łatwiej jest zorganizować funkcjonowanie pomieszczenia, w którym telewizor jest ustawiony. Na korzyść omawianego tutaj rozwiązania przemawia również to, że w razie potrzeby sprzęt można przewieźć w dowolne miejsce, np. na działkę, nie martwiąc się o to czy wszystkie dodatkowe urządzenia zostały przy tej okazji zabrane. Telewizor z wbudowanym tunerem i DVD wydaje się zatem idealny dla osób ceniących wygodę i funkcjonalność oraz dysponujących niewielką  ilością miejsca.

Nie wolno też pominąć przy tej sposobności ważnego aspektu ekonomicznego. Zintegrowana konstrukcja telewizora przekłada się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co jest jeszcze jednym jej atutem. Pewną niedogodnością z punktu widzenia kupującego jest natomiast to, że ma mocno ograniczone możliwości w zakresie wyboru modelu tunera czy odtwarzacza DVD.

Najważniejsze kryteria wyboru telewizora

Decydując się na zakup telewizora z wbudowanym tunerem i DVD, trzeba mieć na uwadze następujące aspekty:

  • Jakość matrycy – to ona w głównej mierze przesądza o jakości matrycy. Nie opłaca się na niej oszczędzać. Powinna zapewniać szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast. Najlepsze w tym zakresie możliwości oferują wyświetlacze IPS, znacznie zaś gorzej sprawują się tańsze matryce TN.
  • Rodzaj tunera – w tym obszarze do wyboru są modele:

– analogowe,

– DVB-T,

– DVB-C.

Tu wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dzięki tunerom analogowym można podłączyć odbiornik do kablówki. Z kolei tuner DVB-T umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, jednakże w jego przypadku niezwykle istotne jest to, by obsługiwał kodowanie MPEG 4. Pozostają jeszcze tunery DVB-C służące do obsługi cyfrowej telewizji kablowej. Który z tych wariantów jest najlepszy? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie, aczkolwiek w praktyce największe zainteresowanie wzbudzają telewizory z tunerami DVB-T.

  • Wielkość ekranu – na ogół jest ona mniejsza aniżeli w przypadku tradycyjnych telewizorów, co wynika z potrzeb, pod kątem których omawiane odbiorniki są produkowane. Najbardziej optymalnym wariantem były 23-calowy ekran.
  • Funkcja nagrywania – nie wszystkie telewizory z wbudowanym tunerem i odtwarzaczem DVD na to pozwalają, więc jeśli komuś na tym zależy, powinien wybrać taki model, do którego da się podłączyć zewnętrzny nośnik z opcją nagrywania.
  • Rozbudowana funkcjonalność – coraz więcej osób rozgląda się za telewizorami w wersji smart. Czyli zapewniającymi dostęp do rozrywek takich jak Internet czy gry oraz obsługujących różne aplikacje itp. Przyda się zatem moduł wi-fi do połączeń z Internetem przez sieć bezprzewodową. Warto ponadto zwrócić uwagę na to czy telewizor posiada funkcję Picture in Picture – daje ona sposobność jednoczesnego korzystania z komputera oraz oglądania telewizji. Co prawda w pomniejszonym do 25 proc. obszarze, ale niekiedy się to przydaje.
  • Port USB – jest niezbędny, gdy ktoś zamierza podłączać do telewizora zewnętrzny dysk czy pendrive’a.
  • Złącze HDMI – jest ono aktualnie standardem w nowoczesnych urządzeniach. Bez niego nie ma mowy o podłączeniu do odbiornika np. konsoli czy laptopa. Telewizor może być również wyposażony w wejście antenowe, optyczne bądź SCART. Trzeba więc zastanowić się nad tym, co dokładnie będzie do niego podłączane.
  • Wbudowane głośniki – najlepsze są te z dźwiękiem stereo. Za ich sprawą monitor staje się niezależny od innych sprzętów.

Podsumowanie

Telewizor z wbudowanym tunerem i DVD to rozsądna propozycja dla osób zainteresowanych zakupem wielofunkcyjnego urządzenia. Jeżeli ktoś często korzysta z komputera i nie ogląda w telewizji zbyt wielu rzeczy, powinien być w pełni usatysfakcjonowany takim zakupem. Jeżeli zaś komuś zależy przede wszystkim na stworzeniu jak najbardziej dogodnych warunków do oglądania filmów czy ulubionych programów, powinien raczej skłaniać się w kierunku nabycia standardowego telewizora oraz urządzeń umożliwiających zorganizowanie kina domowego. Najistotniejsze jest zatem to, by trafnie określić swoje potrzeby, a to zdecydowanie ułatwi wybór odpowiedniego rozwiązania.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here