Telewizory opłaca się w ogóle naprawiać?

Wiele osób uważa, że zepsuty po gwarancji telewizor nadaje się już tylko na śmietnik, gdyż jego naprawa będzie nieopłacalna i lepiej dołożyć od nowego, nowszego odbiornika. Nie zawsze jest to prawdą. Trzeba również nadmienić, że telewizory często ulegają awariom przez nieuwagę użytkownika: zalane piloty, połamane kable z przetartą izolacją czy uszkodzone podstawy to najczęstsze problemy, które też potrafią napsuć krwi.

Telewizory opłaca się w ogóle naprawiać?

Problematyczne użytkowanie

Samsung choć jeden z najpopularniejszych i jeden z lepiej ocenianych producentów elektroniki i telewizorów, znany jest również ze słabego zaopatrzenia w części zamienne. To o tyle problematyczne, że w czasie nieumiejętnego montażu dość łatwo uszkodzić na przykład nogę podstawy telewizora albo złamać kabel zasilający. I te zniszczenia nie wynikają z żadnych wad konstrukcyjnych – po prostu są źle wykorzystywane i montowane. Jakby jednak nie było, zaraz po serii złorzeczeń, każdy chce znaleźć części zamienne.

Pozostaje szukanie w popularnych marketach elektronicznych – co w większości jest nieskuteczne – lub ściąganie części od producenta z Chin lub innego azjatyckiego kraju. Można też wybrać firmy zajmujące się sprowadzeniem oryginalnych części zamiennych np. https://www.czescisamsung.pl/, który ma w swojej ofercie części i akcesoria nawet do starszych telewizorów.

Naprawiaj z głową

Takie elementy jak podstawy czy kable można wymienić samodzielnie bez żadnych specjalistycznych narzędzi. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki element faktycznie wymaga wymiany. O ile kable ze zgrzewanymi wtyczkami faktycznie trzeba wymienić w całości, to już podstawy są najczęściej rozbieralne i składają się z łączników i nóg. Warto rozejrzeć się za elementami składowymi, zamiast wymieniać całość, łącznie z nieuszkodzonymi elementami.

Piloty – smutna konieczność współczesnego telewizora

Piloty nie są lubiane przez użytkowników. Mnogość przycisków, często oznaczonych niezrozumiale, a także wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – to tylko niektóre z powodów ich złej reputacji. Piloty też bardzo szybko ulegają w awariom – upadki, zalania – to najczęstsze przyczyny usterek. Na szczęście można je dość łatwo zastąpić, choć oryginalne piloty i klawiatury nie będą tanie. I tak będą jednak bardziej opłacalnym zakupem niż podróbki i będą od nich wytrzymalsze, a przy tym można mieć przynajmniej pewność, że będą działały tak, jak powinny.

Im bardziej nowoczesne i wszechstronne stają się telewizory, tym bardziej skomplikowanych urządzeń sterujących wymagają. Nie dziwi więc wzrost ich cen, ale to jeszcze nie znaczy, że nie warto rozglądać się za jak najtańszym sklepem, w którym uda się pilota czy klawiaturę kupić taniej, nie ryzykując jednocześnie zamówienia chińskiego bubla, który nie zadziała i którego nie będzie się opłacało zwrócić na reklamacji.

[Głosów:15    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here