cms

Zakładając stronę internetową, czy to najprostszą czy też bardziej złożoną, konieczny jest wybór odpowiedniego CMS. Jest to nic innego, jak system zarządzania treścią, czyli oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest założenie i prowadzenie witryny www. Od czego uzależnić wybór CMS? Jakie są możliwości? Wyjaśniamy!

cms

Rodzaj witryny a wybór CMS

Warto mieć na uwadze, że systemów zarządzania treścią jest bardzo wiele. Każdy z nich posiada nieco inne funkcjonalności, przez co jest dostosowany do innego rodzaju stron. Jeśli mowa o prostej stronie wizytówkowej, wystarczy najprostszy CMS, umożliwiający jedynie uzupełnianie strony treścią słowną, ewentualnie prostymi grafikami i zdjęciami. Jednak co innego bardziej złożony portal internetowy. W tym przypadku pojawiają się nowe funkcjonalności, a zarządzanie stroną staje się bardziej skomplikowane. Co więcej, większe jest obciążenie serwerów. Najtrudniejsza jest sprawa ze sklepami internetowymi. W tym przypadku wymagana liczba funkcjonalności jest jeszcze większa. Poza uzupełnieniem podstawowej treści, dochodzą jeszcze takie kwestie, jak tworzenie stron produktowych i ich usuwanie, obsługa płatności, czy komunikacji z klientami.

Gotowa platforma czy system dedykowany?

Systemy zarządzania treścią dzielą się na gotowe rozwiązania i oprogramowania dedykowane. Te pierwsze to stworzone już oprogramowania, które jedynie dostosowuje się do wymagań danej strony. Natomiast systemy dedykowane są tworzone od zera, z myślą o danym kliencie. Ich stworzenie jest kosztowne i zabiera sporo czasu. Co więcej, nie można liczyć na wsparcie innych użytkowników, jak ma to miejsce w przypadku gotowych CMS, na przykład Prestashop. Często ograniczona jest również możliwość korzystania ze wsparcia twórcy. Dlatego rozwiązania dedykowane poleca się tylko w nielicznych przypadkach, gdy wymagania są bardzo specyficzne, a portal złożony. Warto w tymi miejscu zauważyć, że nawet największe sklepy internetowe bardzo często powstają na gotowych platformach.

wybór CMSa

Wybierz odpowiedni serwer Prestashop i dla innych CMS

Wybór odpowiedniego CMS to jeszcze nie wszystko. Trzeba również pamiętać o dostosowaniu serwera do potrzeb. Rzecz w tym, iż zarówno duży sklep wielobranżowy, jak i niewielki sklep z dosłownie kilkoma produktami mogą korzystać z platformy Prestashop. Jednak w obu przypadkach obciążenie, jakie stanowi zawartość strony jest zupełnie inne. Aby nie dochodziło do zawieszania strony i aby działała ona płynnie, trzeba wybrać odpowiednio pojemny i szybki serwer Prestashop

Wybór CMS i serwera to kwestie kluczowe, zależące od wielu czynników. Powyżej omówiliśmy je pokrótce, jednak jest to temat, który trudno wyczerpać. Tak naprawdę najlepiej nawiązać współpracę z fachowcami, którzy zajmują się tworzeniem stron internetowych i sklepów e-commerce. Dzięki wiedzy i doświadczeniu są oni w stanie dopasować wybory do potrzeb poszczególnych klientów. Współpraca taka oczywiście nie jest darmowa, jednak pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz niemal zawsze okazuje się inwestycją, która zwraca się z bardzo dużą nawiązką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here