wentylator

Z systemów wentylacji i chłodzenia powietrza korzystamy w najróżniejszych miejscach. Wymienić można pomieszczenia ulokowane w naszych gospodarstwach domowych (na przykład łazienki lub kuchnie), a także pomieszczenia pracownicze oraz pojazdy osobowe. W każdym z nich, dostęp do świeżego lub schłodzonego powietrza może być kluczowy dla poczucia komfortu. Jeśli zastanawiasz się nad możliwością podłączenia systemu wentylowania i chłodzenia powietrza w swoim miejscu zamieszkania – zapraszamy do lektury. Podpowiemy w jej trakcie – z jakich najważniejszych elementów składa się system wentylacji i chłodzenia powietrza oraz gdzie warto zaopatrzyć się w poszczególne części.

wentylator

Wentylatory i systemy chłodzenia do łazienki

Wentylatory i systemy chłodzenia stosowane są przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których poziom wilgoci jest szczególnie wysoki. Mowa przede wszystkim o łazience – która jest najczęstszym miejscem wykonywania instalacji wentylacyjnych.

Jest to pomieszczenie, które stawia specyficzne wymogi i w którym należy utrzymać odpowiednie warunki. Do najważniejszych należy wspomniany poziom wilgoci, jednak również inne parametry powietrza odgrywają ważną rolę. Wilgoć jest wrogiem niemal wszystkich pomieszczeń – osadzając się na powierzchni ścian i wnika w ich strukturę, tworząc warunki sprzyjające rozwojowi niepożądanych drobnoustrojów.

Pod wpływem długo utrzymującej się wilgoci, mogą pojawić się na ścianach tak zwane „grzyby” – które nie tylko szpecą pomieszczenie, ale także wywołują nieprzyjemne doznania zapachowe. Ponadto, korzystanie z pomieszczeń obrośniętych grzybem jest niekorzystne dla naszego zdrowia.

Najważniejsze kryteria w wyborze wentylatora do łazienki

Przystępując do wyboru wentylatora łazienkowego, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry dostępnych urządzeń. Podstawowym i kluczowym jest – wydajność danego wentylatora. Od parametru tego będzie zależeć zdolność urządzenia do transportowania powietrza i jego odświeżania, a tym samym – do poprawy warunków panujących wewnątrz łazienki.

Wydajność każdego wentylatora podana jest na jego opakowaniu – jeśli nasza łazienka ma powierzchnię około 10 metrów kwadratowych, to wówczas nawet najsłabsze wentylatory powinny poradzić sobie z jej wietrzeniem. Warto jednak zwracać uwagę, że wydajność podana przez producenta powinna być przynajmniej 3-krotnie większa niż pojemność łazienki.

Średnica kanałów wentylacyjnych to kolejne istotne kryterium. Większość kanałów ma od 10 do 15 cm średnicy. Wejście wentylatora do kanału powinno zgadzać się jego rozmiarem.

Sposób wykonywania montażu to kolejny ważny parametr. Większość wentylatorów przeznaczona jest do montowania w ścianie; znajdziemy jednak również te przeznaczone do montażu w suficie (wyposażone w specjalne rodzaje łożysk).

Funkcje dodatkowe w wentylatorach

Obecność dodatkowych funkcji może być pomocna. Standardowe wentylatory oferują jedynie możliwość transportowania powietrza z wnętrza na zewnątrz łazienki. Jeśli natomiast wentylator zainstalowany zostanie tuż obok kabiny prysznicowej (lub w innym miejscu, gdzie mógłby zostać zalany), warto sięgnąć po wentylatory pracujące na bezpiecznym napięciu.

Timer to kolejne udogodnienie, które podtrzymuje pracę wentylatora przez kilka minut po jego wyłączeniu. Jest szczególnie chętnie stosowany w łazienkach, w których wentylatory uruchamiane są automatycznie, za pomocą czujnika.

Obecność specjalnego rodzaju czujników to kolejne istotne udogodnienie. Oprócz czujnika wilgoci znajdziemy także wentylatory z czujnikami światła lub czujnikami ruchu. Te ostatnie uruchamiają się automatycznie w trakcie oraz po skorzystaniu z łazienki. 

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here