Fotografia natychmiastowa to odmiana fotografii, która ostatnimi czasy mocno zyskała na popularności. Wszystko dzięki temu, że wpisuje się jednocześnie w panującą modę na oldschool oraz spełnia tak wymagany we współczesnym świecie warunek – daje szybki rezultat (wywołanie zdjęcia tuż po jego zrobieniu). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii natychmiastowej, zapraszam do dalszej lektury.
Fotografia natychmiastowa – nostalgia i nowoczesność
Aparat fotograficzny, wywołujący zdjęcie natychmiast po naciśnięciu spustu migawki, prawie każdej osobie dorastającej w latach ’80 czy ’90 kojarzy się z firmą Polaroid. Aparaty Polaroida do polskich domów trafiały dzięki wujkom i ciociom z Ameryki. I choć dziś na rynku obecnych jest kilka innych marek produkujących aparaty natychmiastowe, to w języku potocznym wszystkie takie sprzęty nazywa się polaroidami.
Kiedy i gdzie sprawdzi się aparat natychmiastowy
Sama idea fotografii natychmiastowej jest atrakcyjna z powodu swojej natychmiastowości właśnie. Wszystko dzieje się szybko. Akcja – reakcja. Robisz zdjęcie i prawie natychmiast trzymasz je w dłoni. Chwila została uwieczniona na zawsze. W czasach, gdy już mało kto wywołuje zdjęcia, taka polaroidowa fotka może być szczególną pamiątką. Coraz bardziej popularne jest wykorzystywanie aparatów natychmiastowych na weselach. Goście, mając je do dyspozycji, mogą robić zdjęcia podczas zabawy, a gotowe odbitki wklejać do księgi gości. Mogą także zrobić sobie zdjęcie z parą młodą i zabrać je ze sobą na pamiątkę, nie czekając na profesjonalne fotografie z wesela czy sesji ślubnej.
Aparaty natychmiastowe nie są wyposażone w bogatą optykę, dlatego nie oczekujmy artystycznie zaawansowanych zdjęć. Opcja ustawień manualnych ogranicza się zazwyczaj do wyboru czy włączyć czy wyłączyć lampę błyskową. O tym, co powinieneś wiedzieć o fotografii natychmiastowej przeczytasz tutaj. Takie aparaty przeznaczone są głównie do robienia pamiątkowych fotek na okolicznościowych imprezach, wypadach, randkach czy na wakacjach. Dla bardziej wymagających użytkowników trzeba odnotować, że pojawiają się już aparaty natychmiastowe z wymiennymi obiektywami.
Fotografia natychmiastowa – krok wstecz czy powrót do dobrych tradycji?
Ta chwila po zrobieniu zdjęcia, kiedy czekasz, aż z czarnego papieru fotograficznego wyłonią się postacie i kolory i zdjęcie będzie gotowe, ma w sobie coś magicznego, sprawia, że dorośli cieszą się jak dzieci. Fotografia cyfrowa raczej nie wywołuje takich emocji. Podobnie jak w tradycyjnej fotografii, tak i w natychmiastowej, mamy do czynienia z chemicznymi odczynnikami, dzięki którym obraz pojawia się na papierze. Różnica polega na innej technice aplikacji tych odczynników (nie wkładamy odbitki do pojemnika ze specjalnym płynem, bo papier, na którym zdjęcia natychmiastowe są drukowane jest już takim płynem nasączony).
Zdarzają się opinie, mówiące, że fotografia natychmiastowa to krok wstecz w stosunku do fotografii cyfrowej. Wydaje się jednak, że krytyka jest zbędna, ponieważ oba rodzaje fotografii mogą śmiało egzystować obok siebie. Fotografia analogowa i natychmiastowa mają jeden ważny walor – uczą uważności. Mając ograniczoną liczbę klatek w filmie albo papieru w kasecie aparatu natychmiastowego – fotograf jest o wiele bardziej rozważny zanim naciśnie spust migawki.