senior
fot. Pixabay.com

Opieka nad starszą osobą jest sporym wyzwaniem  w momencie gdy brak nam doświadczenia i wiedzy. Jak zaopiekować się starszym członkiem rodziny lub inną bliską osobą?

Przeczytaj też:  http://www.manukazdrowie.pl/opieka-nad-osoba-starsza-co-warto-wiedziec/

 

Przede wszystkim cierpliwość

Niezbędna w tym przypadku jest empatia. Staraj się przede wszystkim by starsza osoba czuła się przy Tobie akceptowana i nieskrępowana.  Pamiętaj o komforcie psychicznym bliskiej Ci osoby szczególnie gdy dotyczy to intymnych momentów jak zmiana pieluchomajtek czy kąpieli. Zadbaj o zakup potrzebnych akcesoriów oraz środków medycznych. Nie mniej jednak, staraj się nie wyręczać  we wszystkim seniora a jedynie pomagać tam gdzie rzeczywiście jest to potrzebne. W tym momencie wykaż się ogromną cierpliwością by osoba ta mogła sama wykonać czynności które są w zasięgu jej możliwości. Ważne żeby nie pozwolić by druga osoba czuła się całkowicie zależna od Ciebie gdyż źle wpłynie to na jej zdrowie psychiczne.

 

Wizyty u lekarza

Konieczne jest regularne kontrolowanie zdrowia oraz zażywanie odpowiednich leków. Pomyśl o kalendarzu lub ustaw przypomnienia w telefonie by nie pominąć istotnych wizyt. Staraj się poznać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdrowi a co zapewne ułatwi codzienną opiekę.  Konieczna jest też znajomość zasad pierwszej pomocy. Na codzień dbaj o dietę osoby starszej zgodną z zaleceniami lekarza. Twoim zadaniem jest również  pilnowanie by posiłki były spożywane regularnie a jednocześnie były zdrowe i lekkostrawne. Jeśli konieczne jest karmienie danej osoby, zadbaj o przyjazną atmosferę by nie wpłynąć niekorzystnie na zdrowie psychiczne seniora. Zapewnie nie chcesz by osoba czuła się zbędna i niedołężna. Jeśli masz wątpliwości w jaki sposób najlepiej zadbać o starszego członka rodziny, zasięgnij porady lekarza który zapewne doradzi co w tym przypadku będzie najlepsze i najbezpieczniejsze.

 

Przeczytaj też:  http://www.kosmetyka.edu.pl/jedz-zdrowo-w-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here