Niektórzy nadal nie wyobrażają sobie rezygnacji z przyjemności czytania tradycyjnej książki papierowej, z kolei inni idą z duchem czasu i zdecydowanie preferują ebooki i audiobooki. Są też tacy, co chętnie korzystają z obu form czytelnictwa. Jedna i druga ma swoje zalety i wady, więc tak naprawdę każdy sam wybrać preferowaną metodę.

Czytanie czy słuchanie – oto jest pytanie!

Szelest kartek i specyficzny zapach papieru ma niewątpliwie swój niepowtarzalny urok i dlatego nie dziwi, że tradycyjna książka ma nadal tylu zwolenników. Jednocześnie rozwijają się inne formy, a księgarnia wysyłkowa ma w swojej ofercie całkiem pokaźny zbiór audiobooków zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wydaje się, że w niektórych sytuacjach właśnie audiobook okaże się najbardziej optymalnym sposobem kontaktu z literaturą. W każdym razie lista ich zalet jest całkiem długa.

1. Rozrywka lub nauka mimochodem

Audiobook pozwala na oddanie się lekturze przy okazji wykonywania innych czynności. Niemożliwe byłoby jednoczesne sprzątanie mieszkania, prasowanie bądź gotowanie i czytanie, natomiast audiobook może umilić całe zajęcia oraz je urozmaicić. To również świetna opcja na długą podróż samochodem, kiedy można połączyć miłe z pożytecznym i np. przez drogę uczyć się języka albo po prostu uprzyjemnić sobie podróż ciekawym słuchowiskiem. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i szybciej zapoznać się z lekturą albo materiałem do nauczenia. Słuchać można rzeczywiście wszędzie, wystarczy jedynie mieć ze sobą naładowany smartfon. To jest ta kwestia, o której nie wolno zapominać i lepiej przed podróżą zawsze sprawdzić stan baterii.

2. Fantastyczny relaks

Często zdarza się, że jest w człowieku chęć przeczytania książki, ale zbyt duże zmęczenie oczu praktycznie to uniemożliwia. W takiej sytuacji audiobook będzie strzałem w dziesiątkę. Można wygodnie położyć się na kanapie i oddać słuchaniu. Ten sposób mogą także wykorzystać zabiegane mamy, które chciałyby poczytać dziecku przed snem, ale same są zbyt zmęczone, aby to zrobić. Włączenie audiobooka z ulubioną bajką jest wtedy idealnym rozwiązaniem.

3. Rozwój wyobraźni

Głos pobudza zupełnie inne zmysły niż czytanie, a tym samym pozwala rozwijać wyobraźnię. Zdecydowanie łatwiej tworzyć w głowie własne scenografie, kiedy wsłuchuje się w modulację głosu innego człowieka bądź grupy ludzi. No właśnie, coraz modniejsze są audiobooki w formie słuchowiska, które tworzą swoisty film bez obrazu. Ten sobie każdy słuchacz musi sam wykreować.

4. Idealne dla osób ze słabym wzrokiem

Wiele książek tradycyjnych ma niezbyt dobrą jakość druku, co mocno nadwyręża wzrok. Za mało wyrazisty kolor bądź stosunkowo niewielka czcionka mogą wręcz uniemożliwiać czytanie osobom starszym oraz tym, którzy narzekają na problemy ze wzrokiem. Księgarnia wysyłkowa poleca w takim przypadku audiobooki, które stanowią idealne rozwiązanie. Nie trzeba przecież całkowicie rezygnować z przyjemności obcowania z lekturą.

5. Ratunek dla uczniów

Dużym powodzeniem cieszą się również audiobooki z lekturami szkolnymi i można powiedzieć, że dobrze się dzieje. Przynajmniej w ten sposób młodzi ludzie są w stanie poznać mniej i bardziej cenne propozycje z kanonu lektur.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here