Uważasz, że nie potrzebujesz krótkofalówki, bo lepiej sprawdzają się smartfony? Masz trochę racji. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy z tego, jak przydatne bywają radiotelefony. Wbrew pozorom w czasach łatwo dostępnych komórek walkie-talkie wciąż znajdują szerokie zastosowanie. Jakie są ich zalety oraz wady i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?
Zalety radiotelefonów
Krótkofalówki pozostają niezależne od sieci komórkowych. To ich największa zaleta, gdyż pozwalają na komunikację nawet wtedy, gdy smartfony znajdują się poza zasięgiem. Walkie-talkie sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie usługa telefoniczna jest niedostępna – w górach, lasach, jednym słowem – na łonie natury.
Co więcej, korzystanie z krótkofalówek jest w zasadzie całkowicie darmowe. Jedyny koszt, jaki poniesiesz, to prąd pozwalający im funkcjonować. Choć taryfy operatorów są obecnie bardzo konkurencyjne, to używanie radiotelefonów wciąż jest tańsze. Nie musisz zaprzątać sobie głowy żadnymi doładowaniami czy abonamentem.
Jeszcze kilka lat temu telefony komórkowe mogłyby konkurować z walkie-talkie pod względem energooszczędności. Dziś, w dobie smartfonów rozładowujących się każdego dnia, krótkofalówki mają niewątpliwą przewagę.
Wady krótkofalówek
Gdyby krótkofalówki mogły zastąpić smartfony, pewnie by to zrobiły. Ale nie mogą. Przede wszystkim dlatego, że ich zasięg ogranicza się do kilku – kilkunastu kilometrów. Nie pozwolą Ci zatem skontaktować się z rodziną na drugim końcu świata. Przydadzą się raczej podczas wycieczek ze znajomymi, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach.
Gdy korzystasz z radiotelefonu, problemem może okazać się również fakt, że transmisja fal jest niekodowana. Oznacza to tyle, że każdy, kto przebywa na tym samym kanale co Ty, może usłyszeć Twoje rozmowy.
Ponadto krótkofalówki (zwłaszcza te bardziej zaawansowane technologicznie) cechują się raczej sporymi rozmiarami. To sprawia, że potrafią być niewygodne w transporcie i obsłudze.
Po co komu walkie-talkie?
Krótkofalówki kojarzą się obecnie raczej z dziecięcymi rozrywkami, takimi jak podchody. Używają ich oczywiście także służby mundurowe. Ale wbrew pozorom użytek z radiotelefonów może zrobić każdy. Wystarczy wyobrazić sobie takie sytuacje jak grupowe wędrówki po górach, wyjazd za granicę w kilka samochodów czy camping z dala od cywilizacji. W przypadkach, gdy komunikacja telefoniczna jest droga (zagraniczny roaming) lub niemożliwa (brak zasięgu), tradycyjne walkie-talkie sprawdzą się doskonale!