Prawie każdy, kto lubi robić zdjęcia prędzej czy później zaczyna się zastanawiać nad tym, czy nie spróbować swoich sił w profesjonalnych realizacjach. Wbrew pozorom, jeśli wiemy jak podejść do tematu, to możemy dość szybko zacząć zarabiać na fotografii i jednocześnie czerpać z tego powodu wiele radości. Czasem ciężko jednak zrobić pierwszy krok i dlatego przygotowaliśmy specjalnie dla was garść pomysłów na to, jak swoje zamiłowanie do fotografowania zamienić na realne zyski.
Nie musisz być najlepszy, by zacząć zarabiać
Przede wszystkim nie myśl, że nie masz szans na zarobek tylko dlatego, że wokół ciebie działają profesjonalni fotografowie. Każdy przecież od czegoś zaczynał, a do perfekcji możesz dojść dopiero wtedy, kiedy będziesz dużo ćwiczyć. Nikt przecież nie powiedział, że od razu masz rezygnować z dotychczasowej pracy. Kiedy nieco podszkolisz swój warsztat, jeszcze przyjdzie na to czas.
Główne źródła dochodu fotografa to:
- fotografowanie ludzi (wesela, portrety, zdjęcia firmowe, do dokumentów itp.)
- zdjęcia przedmiotów (produkty reklamowe, na stronę internetową itp.)
- inne metody (np. retusz odbitek fotograficznych)
Zanim przystąpisz do działania pomyśl, w czym jesteś dobry. Przyjemność sprawia ci uwiecznianie krajobrazów albo kwiatów? Niestety ten rodzaj fotografii nie przyniesie ci pokaźnych dochodów. Jeśli chcesz zacząć zarabiać to zdecydowanie powinieneś zacząć robić zdjęcia ludziom. Kto zapłaci za fotografie gór, lasów, drzew? Oczywiście znajdą się i tacy, ale prawdą jest, że na tym rodzaju fotografii zarabia tylko wąska grupa fotografów i to tych, którzy posiadają drogi sprzęt. Jeśli jednak ty chcesz zacząć zarabiać i nie wydawać na sprzęt majątku lepiej skup się na fotografowaniu ludzi, przedmiotów i wydarzeń.
Nie jesteś za bardzo zadowolony z efektów swojej pracy? Nie szkodzi. Zawsze możesz podszkolić swój warsztat robiąc zdjęcia podczas ślubów, chrzcin czy innych uroczystości. Pomocne okaże się również czytanie wartościowych porad fotograficznych.
Jak zacząć zarabiać na robieniu zdjęć – nasze propozycje
Specjalnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z odpłatnym fotografowaniem przygotowaliśmy kilka krótkich wskazówek wraz z objaśnieniami na temat tego, jak zacząć zarabiać.
Część z nich będzie wymagała większego zaangażowania, inne mniejszego. Jednak warto przemyśleć wszystkie propozycje i zastanowić się, która będzie dla nas najbardziej optymalna.
1. Fotografia ślubna. Zdobyć uznanie jako fotograf ślubny jest ciężko, jednak jeśli ci się uda, to o innych rodzajach fotografii będziesz mógł zapomnieć. Na początek zacznij od robienia zdjęć znajomej parze czy rodzinie. Jeśli spodobają im się twoje fotografie, to masz szansę na zamówienia od klientów.
2. Fotografia rodzinna. Tutaj również masz duże pole do popisu. Kto nie chce zdjęć z urodzin, chrzcin czy innych życiowych wydarzeń? Jeśli chcesz zaistnieć jako fotograf rodzinny to koniecznie załóż własną stronę i zgromadź swoje prace, by zaprezentować się szerszemu gronu osób, czyli jednocześnie potencjalnym klientom.
3. Zdjęcia niemowląt. Robienie zdjęć maluszkom stało się ostatnio bardzo popularne. Warto więc o tym pomyśleć, zwłaszcza że do fotografowania małych dzieci nie potrzebujesz specjalnych przygotowań studyjnych.
4. Fotografia dronem. Jak zapewne słyszeliście dron potrafi wykonać zdjęcia z powietrza obejmując znacznie większe pole widzenia niż klasyczny aparat. Zdjęcia wykonywane za pomocą inteligentnych urządzeń otwierają przed początkującymi fotografami nowe możliwości, dlatego warto rozważyć czy nie zainwestować w najnowszy sprzęt.
5. Nauczanie fotografii. Jeśli wiesz jakie parametry ustawić, by zyskać najlepsze ujęcia, masz doświadczenie w fotografowaniu w różnych warunkach i stale poszerzasz swoje horyzonty to być może przyszedł czas na to, by zacząć dzielić się swoją wiedzą. Możesz to robić na wiele sposobów: pisząc artykuły sponsorowane, prowadząc swojego bloga czy szukając posady nauczyciela na kursie fotograficznym.
6. Social media. Obecność firmy na Facebooku czy Instagramie to dziś praktycznie standard. Stąd coraz więcej osób poszukuje profesjonalistów do robienia regularnie ujęć. Warto samemu skontaktować się z jedną z takich firm, zwłaszcza jeśli prezentowane fotografie na ich profilu pozostawiają wiele do życzenia.
7. Zdjęcia nieruchomości. Do robienia tego typu zdjęć potrzebujesz obiektywu szerokokątnego. Jeśli posiadasz taki to spokojnie możesz zaproponować swoje usługi agencji nieruchomości. Być może uda ci się nawiązać stałą współpracę.
8. Fotografia produktowa. Tutaj przebić się również nie jest łatwo, bo znane firmy współpracują zazwyczaj z fotografami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży. Jeśli lubisz robić zdjęcia przedmiotów, to możesz zacząć do szukania zleceń na portalach dla freelancerów.
9. Eventy oraz inne okoliczności. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś zaczął się promować jako fotograf okolicznościowy, eventowy. Tutaj również będziesz miał wiele okazji do szlifowania swoich umiejętności. Koncerty, spotkania, imprezy to sprzyjające okazje do robienia tego typu zdjęć.
10. Retusz zdjęć. Praktycznie każdy z nas fotografuje, jednak efekty nie zawsze są zadowalające. Źle wykadrowane, prześwietlone czy rozmazane zdjęcia można jednak uratować dzięki właściwej obróbce. Jeśli znasz programy graficzne z powodzeniem możesz oferować swoje usługi jako retuszer.
11. Wystawy prac. Jeśli twoje zdjęcia są naprawdę dobre, to możesz zaprezentować je szerszemu gronu publiczności. Może masz znajomego, który wynajmuje salę w centrum miasta? Porozmawiaj z nim i zaplanuj organizację wydarzenia. Osoby, które zobaczą twoje zdjęcia mogą kupić odbitki albo zamówić je w innym formacie, np. obrazu na ścianę.
12. Ebook na temat fotografii. Tutaj podobnie, jeśli znasz dobrze teorię i chciałbyś się dzielić swoją wiedzą, możesz napisać swoją własną książkę. Jeśli publikacja będzie wyjątkowa to może stać się hitem internetu. Jednak pamiętaj, że opracowań na temat fotografii jest już na rynku bardzo wiele. Zanim więc zabierzesz się za pisanie najpierw sprawdź, jakie publikacje są już dostępne, by nie powielać treści już napisanych.
13. Zdjęcia do dokumentów. Jeśli twoim zdaniem takich fotografii nikt nie kupi to czas, byś zmienił zdanie. Wielu fotografów zarabia właśnie na tym, bo w profesjonalnym studio zdjęcia do dokumentów kosztują sporo. Jeśli zaproponujesz dobre ceny, to możesz być pewien, że chętnych nie zabraknie.
14. Fotografie na strony internetowe. Ilość stron www rośnie w zastraszającym tempie. Oczywiście integralną częścią strony są zdjęcia firmy, produktów, pracowników. Jeśli masz znajomego programistę szepnij mu słówko, że gdyby ktoś potrzebował fotografa to jesteś do usług.
15. Zdjęcia firm. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych dokumentuje ważne wydarzenia, spotkania, zmiany, rozwój marki. Zaoferuj więc swoje usługi na jednym z branżowych portali, być może uda ci się nawiązać stałą współpracę.
16. Fotografia fashion. Początkujących modeli oraz modelek, które chcą zrobić karierę w wielkim świecie mody nie brakuje. Zazwyczaj, by zbudować swoje portfolio potrzebują fotografa. Im również możesz zaoferować swoje usługi.
17. Fotograf szkolny. Dzień babci, dzień dziecka czy pasowanie na ucznia – w ciągu roku szkolnego jest szereg okoliczności, które aż się proszą o to, by zostać uwiecznione. Wynajem fotografa staje się modne. Wykorzystaj to.
18. Zdjęcia dziennikarskie. Chodzi nie tyle o profesjonalne fotografowanie za pomocą teleobiektywu, ale fotorelację z wydarzeń. Byłeś na koncercie albo meczu? Jeśli zrobiłeś dobre zdjęcia to być może portale informacyjne będą zainteresowane odkupieniem ich od ciebie.
19. Sprzedawanie do banków zdjęć. Dodaj kilka swoich realizacji do płatnych banków zdjęć. Tutaj nie masz ograniczeń odnośnie tematyki fotografii. Jednak komercyjne fotografie sprzedadzą się z pewnością lepiej.
20. Fotograf do pomocy. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, by samodzielnie prowadzić działalność spróbuj swoich sił jako fotograf pomocniczy. Porozmawiaj z kimś, kto pracuje w zawodzie i zaoferuj swoją pomoc. Dzięki temu połączysz dwa w jednym. Zarobisz i jednocześnie zyskasz szansę nauczenia się czegoś nowego od bardziej doświadczonego kolegi.
Dbaj o swój wizerunek
W branży fotograficznej podstawą jest dobra opinia wśród klientów. Niemiły komentarz, wiadomość czy odrzucona oferta niech będą dla ciebie informacją zwrotną i motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Nikt nie mówił, że zarabianie na fotografii jest łatwe. Bądź uprzejmy, terminowy, wkładaj w pracę całe swoje serce, a wtedy z pewnością zostaniesz doceniony i polecony znajomym.
Wiele pomysłów możesz powiązać z wywoływaniem zdjęć i zapewnić klientom profesjonalną obsługę i wygodę. Dzięki temu, że dziś możesz zlecić wywoływanie zdjęć online to również dla ciebie nie będzie to szczególnie uciążliwe.
Próbowanie nic nie kosztuje
Nawet jeśli nie jesteś do końca pewny czy na swoich fotografiach możesz coś zarobić, to jednak warto wypróbować choć jeden z powyższych sposobów. Dużo zależy od twoich umiejętności, znajomości, a także często od szczęścia. Małymi kroczkami możesz dojść do prawdziwej fotograficznej kariery.
A Wy znacie jeszcze inne sposoby na zarabianie pieniędzy na fotografii? Uważacie, że warto zająć się fotografowaniem zawodowo czy jednak lepiej traktować ją wyłącznie jako hobby?
Artykuł sponsorowany.