klawiatura

Klawiatury można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na klawiatury mechaniczne i membranowe. Są od tej reguły wyjątki, ale stanowią one rzadkość, więc warto skupić się przede wszystkim na tych dwóch typach klawiatur. Szukając nowego sprzętu do biura lub do codziennych czynności (bądź też do grania), możemy zadawać sobie pytanie, którą klawiaturę wybrać.

klawiatura

Nie jest to bardzo oczywiste, ponieważ na pierwszy rzut oka takie klawiatury dużo się od siebie nie różnią. Co więcej, wiele osób nie miało nigdy do czynienia z klawiaturą mechaniczną i nie wie w związku z tym, czego się spodziewać. W tym artykule wyjaśnimy w związku z tym, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami klawiatur i który z nich warto wybrać. Zapraszamy!

Klawiatura mechaniczna a klawiatura membranowa – czym się różnią?

W dużym skrócie, w przypadku klawiatury membranowej pod każdym klawiszem znajdują się specjalne gumki, zaś w przypadku klawiatury membranowej mamy do czynienia ze specjalnymi przełącznikami (dlatego wydają one charakterystyczny dźwięk klikania, który może się kojarzyć z maszyną do pisania).

Te pierwsze są tańsze w produkcji, w związku z czym klawiatury membranowe to w dużej mierze klawiatury tanie, a także klawiatury w laptopach (chociaż oczywiście są też klawiatury membranowe z wysokiej półki). Są one relatywnie ciche, ale mniej precyzyjne i nie dają tak dobrego feedbacku (nie tak łatwo jest wyczuć, w którym dokładnie momencie klawisz jest aktywowany). Klawiatury mechaniczne wychodzą z wyższego pułapu cenowego i zazwyczaj będzie trzeba na taką klawiaturę wydać ponad 100 złotych.

Warto wspomnieć, że nie we wszystkich klawiaturach mechanicznych znajdują się takie same przełączniki. Różnią się one nie tylko producentem, ale także typem. Można wyróżnić m.in. przełączniki czerwone i brązowe. Różnią się one takimi kwestiami, jak siła potrzebna do aktywacji, głębokość, po jakiej klawisz jest aktywowany czy głośność. Niektóre przełączniki bardziej nadają się do pisania, inne do grania, a jeszcze inne są bardziej zbalansowane (takie są właśnie przełączniki brązowe). Więcej na ten temat dowiesz się na Tech Polska i innych portalach technologicznych.

Jaka klawiatura jest najlepsza?

To, jaka klawiatura będzie najlepsza, zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Dla graczy poleca się solidne klawiatury mechaniczne, z uwagi na ich wytrzymałość, precyzję i świetny feedback, a także możliwość dostosowania urządzenia do swoich preferencji, z uwagi na produkty występujące często w kilku różnych wersjach z odmiennymi przełącznikami.

Na korzyść klawiatur membranowych przemawia cicha praca i niska cena. Dodatkowo, nie każdy jest fanem wyraźnego „klikania” klawiatur mechanicznych, które zawsze, nawet przy cichszych przełącznikach, będą głośniejsze od klawiatury membranowej. W miarę możliwości przed zakupem, na jakąkolwiek klawiaturę się nie zdecydujesz, postaraj się poczytać recenzje na Tech Polska i podobnych portalach. Będzie to bez wątpienia pomocne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here