Karty pamięci

Właściciele cyfrowych aparatów fotograficznych mają obecnie bardzo duży wybór w zakresie kart pamięci. Ich zakup jest niezbędny, by w pełni komfortowo korzystać z możliwości sprzętu – karty dołączane w zestawie mają zwykle niewielką pojemność, nie zmieści się na nich zbyt dużo zdjęć. Często w tym momencie pada pytanie o to, jakie możliwości w tym obszarze mają powszechnie dostępne na rynku, popularne karty?

Główne kryteria wyboru karty pamięci

Do najważniejszych kryteriów wyboru karty pamięci zalicza się jej:

  • pojemność,
  • szybkość.

Zaleca się, że lepiej mieć kilka kart o mniejszej pojemności niż jedną o dużej pojemności. Dlaczego? Po pierwsze – trzeba się liczyć z tym, że dojść może do uszkodzenia karty czy jej kradzieży. Jeżeli wszystkie zdjęcia będą zapisane na jednej dużej karcie, to przepadną. Analogiczne sytuacje w przypadku mniejszych pojemnościowo kart oznaczają mniejsze straty. Po drugie – im większa pod względem pojemności karta, tym dłużej trwa zrzucanie z niej zdjęć na komputer.

Tryb zapisu zdjęć

Zastanawiając się nad wyborem karty z uwzględnieniem powyższych parametrów, trzeba pamiętać jeszcze o jednej niezwykle istotnej kwestii, a mianowicie o tym, w jakim formacie będą zapisywane zdjęcia. Tutaj pojawiają się dwie opcje:

  • Format JPG – jest to  stratny format kompresji. Im mniejszy rozmiar pliku, tym gorsza jego jakość. Jest to najpopularniejszy format zapisu zdjęć, co wynika z tego, że zajmują one stosunkowo niedużo miejsca – zarówno na dyskach twardych, jak i na kartach pamięci. Tego typu pliki mogą zostać poddane jedynie niewielkim modyfikacjom. Najkorzystniej jest owych zmian dokonywać po przekonwertowaniu pliku JPG do pliku TIFF
  • Format RAW – często określany jest mianem cyfrowego negatywu. Pliki zapisane w tym formacie są plikami nieprzetworzonymi, z tego też względu po zrzuceniu na komputer niezbędne jest poddanie ich obróbce, nawet wielokrotnej. Może być ona uwieńczona zapisem do formatu JPG – o ile w tę stronę jest to możliwe, o tyle w drugą już nie. W porównaniu z plikami JPG pliki w formacie RAW zajmują kilkakrotnie więcej miejsca.

Generalnie rzecz biorąc, na użytek indywidualny format JPG okazuje się zwykle w zupełności wystarczający – zapisanych w tym formacie zdjęć korzystają też m. in. czasopisma. Co się zaś tyczy formatu RAW, to  zwykle używa się go na potrzeby komercyjne – w szczególności przy drukach wielkoformatowych, gdzie jakość zdjęcia ma kluczowe znaczenie. Format RAW wymaga też kart o większej prędkości. W lustrzankach cyfrowych wprowadzony został pewien kompromis polegający na zapisie JPG+RAW – każdy, kto chce z tej opcji korzystać powinien zaopatrzyć się w kartę o większej pojemności.

Karty SD – najpopularniejszy standard

Najpopularniejszym obecnie standardem kart pamięci są karty SD – Secure Digital, których charakterystycznymi cechami są niewielkie rozmiary i mała masa. Dostępne są w różnych wariantach, jeśli chodzi o klasy prędkości, np. najwolniejsze są karty klasy 2, a najszybsze karty klasy 10. Jeżeli ktoś posiada zwykły aparat kompaktowy, karta o klasie prędkości 4 będzie dobrym wyborem. Właściciele lustrzanek powinni zaś pomyśleć o karcie o klasie prędkości minimum 6. Z kolei w zależności od pojemności wyróżnia się:

  • standardowe karty SD – ich pojemność mieści się w przedziale od 8 MB do 2 GB,
  • karty SDHC – Secure Digital High Capacity – ich pojemność wynosi od 4 GB do 32 GB,
  • karty SDXC – Secure Digital eXtended Capacity – o pojemności od 64 GB do 2 TB.

Pojemność kart SD

To, ile zdjęć zmieści się na danej karcie SD, jest uzależnione od kilku najważniejszych czynników takich jak:

  • tryb zapisu zdjęć ustawiony na aparacie,
  • rozdzielczość matrycy aparatu,
  • model aparatu.

Przeciętnie można przyjąć, iż ilość zdjęć, które zmieszczą się na karcie kształtuje się w sposób przedstawiony na poniższych przykładach – mają one charakter orientacyjny, w zależności od powyższych kryteriów mogą się różnić:

  • matryca o rozdzielczości 8 megapikseli, tryb zapisu JPG: na karcie 1 GB zmieści się 501 zdjęć, na karcie 2 GB – 1002 zdjęcia, na karcie 4 GB – 1983 zdjęcia, na karcie 8 GB – 3966 zdjęć,
  • matryca o rozdzielczości 10 megapikseli, tryb zapisu JPG: na karcie 2 GB zmieści się 770 zdjęć, na karcie 4 GB – 1540 zdjęć, na karcie 8 GB – 3080 zdjęć, na karcie 16 GB – 6160 zdjęć, na karcie 32 GB – 12320 zdjęć,
  • matryca o rozdzielczości 12 megapikseli, tryb zapisu JPG: na karcie 1 GB zmieści się 238 zdjęć, na karcie 2 GB – 476 zdjęć, na karcie 4 GB – 942 zdjęcia, na karcie 8 GB – 1884 zdjęcia,
  • matryca o rozdzielczości 12 megapikseli, tryb zapisu RAW: na karcie 1 GB zmieści się 52 zdjęcia, na karcie 2 GB – 105 zdjęć, na karcie 4 GB – 209 zdjęcia, na karcie 8 GB – 418 zdjęć,
  • matryca o rozdzielczości 12 megapikseli, tryb zapisu JPG+RAW: na karcie 1 GB zmieści się 43 zdjęcia, na karcie 2 GB – 86 zdjęć, na karcie 4 GB – 171 zdjęcia, na karcie 8 GB – 342 zdjęcia.

Dla porównania warto przy tej sposobności dodać, iż w najnowszej generacji profesjonalnych lustrzankach cyfrowych z matrycą z 24 megapikseli przy trybie zapisu tryb zapisu JPG+RAW jedno zdjęcie może zajmować nawet 40 MB. W związku z tym np. na karcie 1 GB zmieści się zaledwie 25 takich zdjęć.

[Głosów:101    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here