Kiedy używanie podsłuchu jest legalne?

Współcześnie mamy dostęp do wielu technologii, które w dyskretny i skuteczny sposób pozwalają na podsłuchiwanie i kontrolę konkretnych osób czy pomieszczeń. Jednak zanim sięgniemy po miniaturową pluskwę lub kamerkę, warto wiedzieć, czy nasze działania są w 100% legalne.

Kiedy używanie podsłuchu jest legalne?

Dlaczego i kiedy używamy urządzeń podsłuchowych?

Pierwszym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać, będzie: dlaczego właściwie chcemy kogoś podsłuchiwać? Większość z nas odpowie, że przyczyną jest chęć kontrolowania poszczególnych osób, np. pracownika, partnera, a nawet dziecka lub opiekującej się nim niani. Bardzo częstym celem jest również zdobycie cennych informacji lub dowodów, które byłyby niemożliwe do pozyskania bez ukrytych urządzeń rejestrujących. Wreszcie, podsłuch może posłużyć do pilnowania jakiegoś pomieszczenia przed nieautoryzowanym wtargnięciem, np. biura, magazynu lub mieszkania.

Korzystanie z takich rozwiązań ułatwia fakt, że obecnie produkowane pluskwy i mini kamery są niesamowicie niewielkich rozmiarów. Z tego względu mogą być ukryte w zupełnie niepozornych przedmiotach codziennego użytku, takich jak pendrive’y, listwy zasilające, okulary, zegarki, długopisy, czujniki dymu i breloki do kluczy np. od domu lub samochodu. Uzyskane z ich pomocą materiały są bardzo wysokiej jakości. Co więcej, wybór tego typu sprzętów, zwłaszcza służących do rejestracji dźwięku, jest ogromny. Cztery główne typy podsłuchów, jakie wyróżniamy, to: sejsmiczne (do podsłuchiwania przez ścianę), GSM, radiowe, oraz podsłuchy telefonów komórkowych. Nie można zapominać również o mini kamerach WiFi, które umożliwiają dyskretny podgląd obrazu na żywo.

Pluskwy a przepisy polskiego prawa

Decydując się na podsłuchy, trzeba mieć świadomość, że zarówno ich zakup, jak i możliwości wykorzystania, reguluje polskie prawo. Zakup takiego produktu w sklepie detektywistycznym, działającym stacjonarnie lub online, jest w 100% legalny. Jednak samo używanie podsłuchu wobec jakiejś osoby musi odbywać się za jej zgodą. Zamontowanie i korzystanie z takiego sprzętu bez wiedzy osób trzecich będzie niezgodne z przepisami. Jednak sprawa nie jest tak jednoznaczna. W sporze o legalność pluskiew bierze się pod uwagę również to, czy nagrywamy wydarzenie, w którym sami uczestniczymy (np. dyskusję z pracownikiem, któremu nie ufamy), czy rozmowę dwóch lub większej liczby osób bez naszego udziału.

W Kodeksie Karnym znajdziemy też informację o tym, że dyskretne nagrywanie rozmowy, w której sami uczestniczymy, jest legalne. Jednak tylko do momentu, w którym nie upublicznimy lub nie prześlemy dalej takiego nagrania. Oznacza to, że może być ono dostępne wyłącznie dla uszu osoby nagrywającej i nagrywanej. Należy zaznaczyć tutaj, że nawet bezprawnie pozyskane materiały z podsłuchów (czyli bez zgody osób trzecich, bez ich wiedzy), mogą być uznane za dowód podczas rozprawy sądowej. Jednak takie przypadki są zawsze rozstrzygane indywidualnie i nie ma pewności, że sąd dopuści nagranie ze względu na okoliczności.

Podsumowując…

Stosowanie urządzeń podsłuchowych jest legalne przede wszystkim w tych sytuacjach, w których osoby nagrywane są o tym fakcie poinformowane. Drugim dopuszczalnym przypadkiem jest ten, kiedy to my sami uczestniczymy w rejestrowanym wydarzeniu i nie zamierzamy go dalej rozpowszechniać. Z nielegalnie używanym podsłuchem mamy do czynienia wtedy, kiedy osoba nagrywana nie wie, że jest rejestrowana (jej słowa lub wizerunek), a my nie jesteśmy uczestnikami nagrywanej sytuacji. Zdarza się jednak, że takie materiały mogą posłużyć jako dowód w sądzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here