Tablet to obecnie jedno z najpopularniejszych urządzeń mobilnych. Jego wybór podyktowany jest indywidualnymi przesłankami – każdy ma bowiem wobec tego sprzętu inne oczekiwania. Stąd też bardzo istotnym kryterium, które trzeba koniecznie mieć przy tej sposobności na uwadze, jest pamięć tabletu. Co w tym obszarze należy uwzględnić, by urządzenie spisywało się należycie?
Podstawowe rodzaje pamięci
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego konkretnie będzie wykorzystywany tablet. Generalnie rzecz biorąc, tego typu urządzenia stworzono głównie z myślą o szybkim i wygodnym surfowaniu po Internecie. W praktyce jednak stanowi on zwykle uzupełnienie smartfona i jest wykorzystywany m. in. do gier, czytania e-booków czy przechowywania zdjęć.
W zakresie pamięci tabletu wyróżnia się:
- pamięć RAM,
- pamięć wewnętrzną.
Każda z nich ma do spełnienia odmienne zadania. Jakie są zatem różnice pomiędzy nimi i na jakim poziomie powinny prezentować się ich wartości?
Do czego służy pamięć RAM?
RAM to skrót od określenia Random Access Memory, co w tłumaczeniu na język polski oznacza tyle, co pamięć o dostępie swobodnym. To podstawowa odmiana pamięci cyfrowej, która kojarzona jest nade wszystko z komputerami i poszczególnymi ich elementami, np. procesorami. Trudno jednak wyobrazić sobie tablet bez niej. Ma charakter krótkotrwały – co oznacza, iż po wyłączeniu urządzenia dane są automatycznie usuwane. Pamięć RAM nie ma wpływu na ilość danych przechowywanych na tablecie, ale wywiera zasadniczy wpływ na sposób jego funkcjonowania. To właśnie od niej zależy czy urządzenie chodzi szybko i nie przycina się. Wiele w tym momencie zależy od tego, ile aplikacji – w komunikatorów internetowych – jest zainstalowanych na tablecie. Obowiązuje zasada, że im jest ich więcej, tym więcej RAM-u potrzeba. W przeciwnym wypadku spadnie komfort korzystania ze sprzętu.
Dla laptopa bądź komputera stacjonarnego minimalny wymóg odnośnie pamięci RAM to 8 GB. W tabletach próg ten jest znacznie niższy. Aby cieszyć się funkcjonalnym urządzeniem dającym dużą swobodę w obsłudze grafiki i przeglądaniu stron internetowych, należy rozglądać się za tabletem, który posiada pamięć na RAM na poziomie co najmniej od 1 do 2 GB. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że kupując tablet z większą ilością RAM-u, otrzymuje się lepszy sprzęt. Zazwyczaj ma on większy wyświetlacz i sporo przydatnych opcji do wyboru, co przekłada się na jego walory użytkowe.
Pamięć RAM a system operacyjny
Pojawia się przy tym bardzo ważna uwaga, a mianowicie taka, by uwzględnić także system operacyjny zainstalowany na tablecie. Aktualnie może być to Android, Apple iOS lub Windows 8. Decydując się na ten ostatni wariant, najrozsądniej jest rozejrzeć się za tabletem posiadającym minimum 3 GB RAM-u, ponieważ spore jest prawdopodobieństwo, że oczekiwania względem takiego urządzenia będą zbliżone do oczekiwań stawianym np. laptopom. Poza tym system Windows ma do siebie to, że jest dosyć wymagający, jeśli chodzi o ilość pamięci RAM – pochłania jej całkiem sporo.
Oczywiście, im więcej RAM-u, tym więcej też trzeba zapłacić za sprzęt – wskazane jest w związku z tym oszacowanie budżetu przeznaczonego na jego zakup.
Pamięć zewnętrzna – jakie spełnia funkcje?
Pamięć zewnętrzna – w przeciwieństwie do pamięci RAM – odznacza się trwałym charakterem. Umożliwia ona stałe przechowywanie rozmaitych plików na tablecie, dlatego też można mieć pewność, że nie znikną one po wyłączeniu urządzenia. Na rynku dostępne są tablety, których pojemność mieści się w szerokim przedziale. Standardowo 8 lub 16 GB powinno w zupełności wystarczyć, aczkolwiek w sprzedaży nie brakuje urządzeń posiadających nawet 64 lub 128 GB pojemności. Jeżeli ktoś używa tabletu do przeglądania stron internetowych, czytania e-boków czy przechowywania plików muzycznych, może z powodzeniem zdecydować się na mniejszy pojemnościowo tablet. Większa ilość pamięci wewnętrznej jest natomiast nieodzowna, gdy ktoś korzysta z bardziej zaawansowanych aplikacji, np. z gier czy programów do tworzenia prezentacji.
Pamięć wewnętrzna – tak jak i pamięć RAM – wpływa na szybkość pracy tabletu. Wskazane jest, aby pewien jej obszar – np. 1 GB – zawsze pozostawał niezagospodarowany. W sytuacji, kiedy pamięć jest wykorzystywana maksymalnie, tablet może znacznie zwalniać.
Pamięć zewnętrzna jako rozszerzenie pamięci wewnętrznej
Poprawę funkcjonalności tabletu zapewniają sloty na zewnętrzne karty pamięci. Z tym, że nie każde omawiane urządzenie jest w nie wyposażone – wielu producentów tabletów wciąż jeszcze nie stosuje tego rozwiązania. Tymczasem pamięć zewnętrzna to świetny sposób na rozszerzenie i jednocześnie odciążenie pamięci wewnętrznej. Wybierając tego typu kartę pamięci, należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną tabletu. Chodzi w tym momencie o to, jaka maksymalna wielkość karty jest dedykowana do danego modelu urządzenia. W większości przypadków jest to maksymalnie 32 GB, chociaż na rynku funkcjonują karty o znacznie większej pojemności, np. 64 czy 128 GB. Jeżeli jednak pojemność karty nie będzie dostosowana do parametrów tabletu, to w praktyce niewielki z niej będzie pożytek, gdyż nie odegra odpowiednio powierzonej jej roli.