Tablet czy laptop

Zakup komputera jest w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem. Rynek oferuje bowiem mnóstwo możliwości, które nie ograniczają się jedynie do urządzeń stacjonarnych. Obecnie spora część klientów ma poważny dylemat do rozstrzygnięcia – lepszy będzie laptop czy tablet? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wybór podyktowany jest indywidualnymi preferencjami i wymaganiami.

Co warto mieć na uwadze?

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że użytkownicy mają do wyboru szereg wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań. Dla wielu z nich wspomniany powyżej dylemat nie istnieje, jednakże spora część osób nie jest do końca przekonana co do którejś z wymienionych opcji. Dlatego też przed dokonaniem zakupu warto uwzględnić takie przesłanki jak m. in.:

 • Przeznaczenie komputera – ma to być sprzęt do pracy czy służący rozrywce i przeglądaniu stron internetowych? Czy będą oglądane na nim filmy?
 • Liczba użytkowników – ile osób będzie korzystać z komputera, jedna osoba czy też więcej?
 • Miejsce użytkowania komputera – będzie to dom, biuro czy też może teren?
 • Funkcjonalność i wygoda obsługi – to dla każdego oznacza coś innego. Jednym zależy na bardziej intuicyjnej obsłudze, inni zaś nie potrafią się obejść bez tradycyjnej klawiatury itp.

Plusy i minusy laptopów

Laptop to doskonała alternatywa dla komputera stacjonarnego. Umożliwia sprawne wykonywanie wielu zadań takich jak np. pisanie tekstów czy przygotowywanie prezentacji. Dla osób, które dużo pracują na komputerze, jest wręcz niezastąpiony. Spośród najważniejszych jego zalet należy wymienić:

 • Posiadanie fizycznej klawiatury – sprawne i szybkie pisanie długich i krótkich tekstów to dla niejednego użytkownika niezwykle ważny aspekt. Poza tym fizyczna klawiatura zdecydowanie ułatwia wykonywanie wielu innych czynności, co przekłada się na oszczędność czasu.
 • Trwałość – ekran oraz obudowa nowoczesnego laptopa są wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów, przez co urządzenie te jest narażone na uszkodzenia mechaniczne w znacznie mniejszym stopniu niż tablet.
 • Możliwość rozbudowy – nie ma przeszkód w kwestii wyposażenia laptopa w niektóre elementy, np. w większą pamięć RAM czy bardziej pojemny dysk twardy, co czyni go wydajniejszym. Ta opcja okazuje się przydatna także przy okazji napraw.

Decydując się na zakup laptopa, trzeba pamiętać o tym, że nie jest on pozbawiony także i wad, do których zaliczają się m. in.:

 • Spore gabaryty – w porównaniu z tabletami laptopy są znacznie większe i cięższe, co utrudnia ich przenoszenie z miejsca na miejsce. Jeżeli ktoś często korzysta z komputera w terenie, tablet może okazać się dlań niewygodny.
 • Dłuższy rozruch – zawsze trzeba trochę poczekać, aż laptop się uruchomi i będzie gotowy do pracy. A trwa to tym dłużej, im więcej programów jest na nim zainstalowanych.
 • Ograniczony czas pracy baterii – większość modeli laptopów wypada na tym tle znacznie gorzej aniżeli tablety, co oznacza, że laptop powinien znajdować się w pobliżu źródła zasilania. W terenie może być z tym kłopot.

Zalety i wady tabletów

Pojawienie się tabletów zrewolucjonizowało rynek. Te mobilne urządzenia w błyskawicznym tempie zyskały sobie szerokie grono zwolenników, a zainteresowanie nimi stale rośnie. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ odznaczają się one następującymi atutami:

 • Są lekkie i nieduże – to czyni je doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących komputera, który sprawdzi się w terenie i nie będzie stanowił obciążenia.
 • Posiadają dotykowy ekran i przyjazne menu, co ułatwia intuicyjną i wygodną ich obsługę.
 • Można zsynchronizować je z innymi urządzeniami mobilnymi, np. ze smartfonem.
 • Umożliwiają szybki dostęp do Internetu i nie potrzebują zbyt wiele czasu na rozruch – są zatem doceniane przez osoby, które przeglądają sporo stron internetowych i często szukają w sieci różnych informacji.
 • Długi czas pracy baterii – przeciętny tablet wytrzymuje bez podłączania do źródła zasilania znacznie dłużej niż laptop, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z niego w terenie.

Tabletom nie brakuje również i wad. Najczęściej pod ich adresem są kierowane są takie oto zarzuty:

 • Ograniczona funkcjonalność – pod pewnymi względami tablet nie jest w stanie zastąpić laptopa. Wystarczy wspomnieć w tym miejscu m. in. o pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, edytorami tekstu czy programami graficznymi. Oczywiście, takie czynności da się wykonać na tablecie, jednakże zajmie to mnóstwo czasu i będzie utrudnione.
 • Brak fizycznej klawiatury – dla wielu osób jest to argument dyskwalifikujący tablety. Faktem jest to, że czynnik ten wpływa na ograniczenie funkcjonalności urządzenia.
 • Cena – co prawda ceny tabletów syntetycznie spadają, aczkolwiek wciąż jest to większy wydatek aniżeli laptop.

Jak wiec zatem widać, dokonanie wyboru pomiędzy laptopem a tabletem nie jest prostą sprawą. Współczesny użytkownik ma wobec komputera coraz większe wymagania i rozgląda się za rozwiązaniem nadającym się do pracy i jednocześnie służącym rozrywce. Jeżeli zatem możliwości finansowe na to pozwalają, warto pokusić się o zakup obu opisanych powyżej urządzeń. Tablet będzie świetnym uzupełnieniem laptopa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here