Jaki aparat kompaktowy do 500 zł

Czy kwota 500 zł wystarczy na zakup fotograficznego aparatu kompaktowego? Odpowiedź brzmi – tak, niemniej jednak przeglądając różne oferty, trzeba na kilka istotnych kwestii zwrócić uwagę. Niedrogi kompakt to świetna propozycja dla tych wszystkich osób, które robią zdjęcia okazjonalnie i nie potrzebują sprzętu odpowiadającego wygórowanym kryteriom.

Rozdzielczość i matryca

Większość kupujących zwraca w pierwszej kolejności uwagę na rozdzielczość. Producenci sami zresztą do tego zachęcają, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że ten parametr nie ma w rzeczywistości aż tak dużego znaczenia. Zwłaszcza w kompaktach, z których i tak nie da się uzyskać zdjęć o bardzo dużych rozmiarach. Wysoka rozdzielczość jest tu zatem zbędna, ponieważ przy niedużych matrycach spowoduje ona, że zdjęcia będą wychodzi niewyraźne.  Nie na liczbę pikseli zatem trzeba patrzeć, a właśnie na realną wielkość matrycy. Przeciętnie w nieskomplikowanych aparatach cyfrowych wielkość ta wynosi 1/2,33 cala, jednakże w kwocie do 500 zł można również znaleźć modele z matrycą liczącą sobie 1/1,7 cala. Jak się do tego ma rozdzielczość? Otóż im mniejsza matryca i mniejsza liczba megapikseli, tym lepiej.

Zoom optyczny czy cyfrowy?

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest zoom. Do wyboru w tym zakresie są dwie opcje, a mianowicie:

  • zoom optyczny,
  • zoom cyfrowy.

Nie poleca się zakupu aparatu kompaktowego z zoomem cyfrowym. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób powstaną zdjęcia gorszej jakości. Zoomy cyfrowe mają bowiem do siebie to, że rozciągają piksele, przez co obraz wygląda po prostu źle. Z kolei dzięki zoomowi optycznemu można uzyskać faktyczne zbliżenie, które w tanich kompaktach jest zwykle 3- lub 4-ktrotne, ale nie jest to regułą. Istotne w tym momencie jest także to, by przy robieniu zdjęć korzystać z możliwie jak najdłuższej ogniskowej, gdyż wtedy mniejsza będzie utrata światła. Z kolei im krótsza ogniskowa, tym większy staje się kąt widzenia – ten wariant sprawdza się znakomicie np. przy fotografowaniu grupy osób.

Wielkość wyświetlacza

O komforcie korzystania z aparatu decyduje też ekran LCD, a mówiąc dokładniej – jego przekątna. Standardowo wynosi ona 3 cale. Rzecz jasna jeśli uda się znaleźć model o większym wyświetlaczu, to bardzo dobrze – lepsze i bardziej ostre będą zdjęcia. Z tym, że w przedziale do 500 zł trudno będzie o taki aparat. Jeżeli komuś zależy na większym wyświetlaczu – a najlepiej na ekranie OLED, a nie LCD, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie dopłacenie pewnej sumy. Ekrany OLED są na chwilę obecną najdroższe. Nie ma wtedy szans na to, by zamknąć się w podawanym tutaj budżecie.

Jaka bateria?

Bateria i jej wydajność w ogromnym stopniu wpływają na funkcjonalność aparatu. Zasada jest generalnie taka, że im dłużej trzyma bateria, tym więcej zdjęć można zrobić. W tanich kompaktach są dwa warianty do wyboru:

  • zwykłe baterie – tzw. paluszki,
  • akumulator litowo-jonowy.

Plusem opcji pierwszej jest to, że tego typu baterie można kupić praktycznie wszędzie, co np. na wycieczkach okazuje się niezwykle pomocne. Jeżeli ktoś kupuje aparat ładowany paluszkami, to niech będą to baterie z ogniwami litowymi – są co prawda droższe od tych tradycyjnych, ale i trwalsze. Akumulatory litowo-jonowe nie są co prawda dostępne w każdym sklepie, ale gwarantują lepsze efekty niż paluszki – dobrze jest mieć przynajmniej jeden zapasowy akumulator, naturalnie naładowany. Zazwyczaj na naładowanym w pełni akumulatorze można zrobić od 200 do 300 zdjęć, chociaż w tym względzie trzeba zawsze patrzeć na pojemność baterii. Im większa, tym więcej zdjęć wyjdzie bez konieczności wymiany czy ładowania akumulatora.

Inne ważne przesłanki

Oprócz zaprezentowanych powyżej przesłanek warto uwzględnić też następujące czynniki:

  • Obudowa aparatu – kupując kompakt, nie należy się nie wiadomo czego spodziewać, lecz w kwocie do 500 zł zdarza się znaleźć modele w metalowej obudowie. Przeważnie jest to jednak plastik. Wskazane jest w każdym bądź razie delikatne obchodzenie się z urządzeniem.
  • Karta pamięci – ważna jest nie tylko jej pojemność, ale i prędkość zapisu. Najrozsądniej jest zaopatrzyć się w kilka mniejszych pojemnościowo kart zamiast jednej dużej – w przypadku np. zgubienia karty nie traci się wszystkich materiałów.
  • Ergonomia – aparat powinien być wygodny w użytkowaniu, stąd też mile widziane są pokrętła umożliwiające ręczne kadrowanie znajdujące się na zewnątrz. Pomocny okazuje się też dedykowany przycisk do nagrywania filmów. Z punktu widzenia właściciela aparatu duże znaczenie ma funkcjonalne i proste w obsłudze menu, a także możliwość zamocowania specjalnego uchwytu.
  • Stabilizacja obrazu – opcja ta przydaje się w szczególności w trudnych warunkach oświetleniowych. Pełnoprawna optyczna stabilizacja obrazu to funkcja obiektywu, zaś stabilizacja mechaniczna to funkcja matrycy. Generalnie opcja ta do pewnego stopnia eliminuje powstawanie poruszonych zdjęć przy niezbyt korzystnym świetle.
  • Rejestracja filmów – obecnie nie ma z tym problemu, aczkolwiek jeśli ktoś zamierza kręcić filmy kompaktami, to powinien dowiedzieć się czy takim aparatem da się zarejestrować obraz w rozdzielczości HD lub Full HD.
[Głosów:9    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here