Przez długi czas na rynku komputerów przenośnych prym wiodły laptopy. Sytuacja zmieniła się jednak po pojawieniu się tabletów, które błyskawicznie zyskały sobie ogromną popularność, stając się tym samym konkurencją dla laptopów. Producenci tego typu urządzeń postanowili zatem pójść o krok dalej, włączając do swych ofert urządzenia hybrydowe łączące cechy laptopów i tabletów. Czy warto w taki sprzęt inwestować?
Laptopy i tablety – plusy i minusy
Osoba zastanawiająca się nad wyborem któregoś z powyżej wymienionych rozwiązań powinna mieć na uwadze przede wszystkim swoje własne oczekiwania względem przenośnego komputera. Coś takiego jak wariant idealny nie istnieje – każda z przedstawionych opcji ma swoje plusy i minusy.
Jeżeli chodzi o laptopy, to na ich korzyść należy zaliczyć:
- wyposażenie w fizyczną klawiaturę,
- możliwość rozbudowy – pod tym względem laptopy co prawda nie dorównują komputerom stacjonarnym, niemniej jednak da się w nich wiele części wymienić,
- dobra wydajność – wynika ona z faktu zastosowania odpowiednich procesorów,
- trwałość – nowoczesne laptopy to trwałe urządzenia o długiej żywotności, co jest zasługą zastosowania porządnych materiałów i solidnego wykonania.
Wadami laptopów są m. in.:
- duże rozmiary – laptop nie jest zbyt poręcznym urządzeniem,
- dłuższy czas na uruchomienie się systemu,
- konieczność częstego ładowania baterii,
- hałas – laptopy potrafią głośno „chodzić”, szczególnie po jakimś czasie użytkowania.
Z kolei zwolennicy tabletów jak podstawowe ich atuty wymieniają:
- mobilność – tablety odznaczają się niewielkimi gabarytami i niską masą, c ułatwia korzystanie z nich w terenie,
- możliwość synchronizacji ze smartfonem,
- możliwość korzystania z urządzenia bez częstego ładowania baterii.
Tablety nie są oczywiście pozbawione i wad:
- nie mają fizycznej klawiatury,
- nie da się ich rozbudować,
- w porównaniu z laptopami ich funkcjonalność jest ograniczona – pewnych rzeczy na tablecie nie da się zrobić.
Reasumując – laptop jest świetnym urządzeniem dla każdego, kto potrzebuje sprzętu do pracy. To wydajne urządzenie wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Tablet natomiast ma nad nim taką przewagę, że charakteryzuje się znacznie większą mobilnością. Jest idealnym narzędziem służącym rozrywce i szybkiemu korzystaniu z Internetu. Mając zatem wybór pomiędzy laptopem a tabletem, najczęściej trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, która cecha przenośnego komputera liczy się bardziej – mobilność czy funkcjonalność?
Hybryda dla wymagających użytkowników
Czasami trudno rozstrzygnąć jest dylemat czy lepiej sprawdzi się laptop, czy też tablet. W takim układzie warto rozważyć zakup urządzenia hybrydowego. Taki sprzęt powstał z myślą o bardzo wymagających użytkownikach, którzy chcieliby mieć do swojej dyspozycji najnowsze rozwiązania łączące w sobie zalety laptopów oraz tabletów. Hybryda to na pewno strzał w dziesiątkę, jeżeli ktoś rozważał zakup tabletu, ale przeszkadzał mu brak fizycznej klawiatury – dla wielu osób to ważne kryterium wyboru. Hybrydy są niewiele większe od tabletów – w zależności od potrzeb można ich używać jako laptopa bądź tabletu.
Praktyczny ekran
Dużym ułatwieniem zastosowanym w hybrydach jest ekran, którym użytkownik może nawigować. W tym zakresie dostępne są następujące opcje:
- tradycyjny ekran obracany,
- ekran obracany w ramce,
- ekran odchylany o 360 stopni,
- ekran rozsuwany (slider),
- ekran odpinany,
- dwa ekrany – jeden znajduje się z przodu klapy, drugi zaś z tyłu.
Przeciętnie w urządzeniach hybrydowych rozmiar ekranu mieści się w przedziale od 11 do 12 cali, aczkolwiek można zetknąć się również z modelami, gdzie ekran posiada przekątną wynoszącą 13,3 cala lub też 10 cali.
Przy tej sposobności nie wolno zapomnieć także i o rozdzielczości ekranu. Obecnie standardem jest minimum 1600 x 900 megapikseli, chociaż im wyższa jest ta wartość, tym lepiej. Jednakże nawet wysoka rozdzielczość w połączeniu ze stosunkowymi niewielkimi rozmiarami ekranu może powodować pewien dyskomfort przy korzystaniu ze sprzętu w trybie tabletu. Stąd też coraz częściej producenci wypuszczają na rynek hybrydy ze specjalnym piórem cyfrowym ułatwiającym nawigację.
Generalnie wyświetlacze w hybrydach najczęściej są wykonywane w technologii IPS mającej tę przewagę nad technologią TN, że finalnym rezultatem są bardziej wyraziste kolory oraz lepsze kąty widzenia. W hybrydach z wyższej półki stosuje się natomiast wyświetlacze o rozdzielczości Full HD, co w jeszcze większym stopniu poprawia komfort korzystania z urządzenia.
Wysoka funkcjonalność urządzeń hybrydowych
O wydajności hybrydy decyduje także jej wysoka funkcjonalność, co jest zasługą możliwości korzystania z programów, które zostały stworzone specjalnie pod system operacyjny Windows. System Android, który jest zainstalowany w tradycyjnych tabletach, ma za zadanie obsługiwać interfejs dotykowy, co wyklucza korzystanie z wielu programów. Na pewno wypada w tym momencie wspomnieć chociażby o obecności pakietu Microsoft Office pozwalającego na realizację szeregu zadań z zakresu pracy biurowej. Ponadto niezaprzeczalnym atutem hybryd pracujących na Windowsie jest zaawansowana klawiatura wyposażona w stację dokującą.