Może się wydawać, że tradycyjne wieże do odtwarzania muzyki odchodzą do lamusa, bo w dobie coraz szybszego rozwoju technologicznego wybieramy inne, bardziej nowoczesne sprzęty. Nic bardziej mylnego, ponieważ podobnie jak dawniej, dzisiaj również ten sprzęt znajduje zwolenników. Wieże to dość skomplikowane urządzenia, więc przed kupnem powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów, aby wybrać odpowiednio, dopasować sprzęt do naszych potrzeb.

Siła wieży

Głównym parametrem, bez którego nie da się wybrać dobrego sprzętu, jest moc wieży. Im większa, tym dźwięk będzie bardziej potężny, a to szczególnie istotne dla osób, które nie wyobrażają sobie słuchania muzyki bez odpowiedniego “powera”. Głośniki w wieży mogą mieć od 3 do 50 W mocy. Warto wiedzieć, że moc określana jest dwojako, czyli z jednej strony mamy moc nominalną (znamionową), z drugiej – muzyczną (szczytową).

Dobierajmy moc pod kątem tego, jak lubimy słuchać muzyki. Jeśli nie mamy wymagań, co do głośności, co więcej – nadmierny hałas nas męczy, to bez wątpienia nie musimy decydować się na wieżę o najwyższej sile. Inaczej ma się sprawa z osobami, które uwielbiają głośno słuchać muzyki, a poza tym sprzęt będzie służył, na przykład do imprez, gdzie nadmiar mocy jest wręcz wskazany.

Muzyka na różne sposoby

Obok mocy równie ważne, jak nie najważniejsze jest to, jakie formaty obsługuje dany sprzęt, czy tylko płyty CD, a może coś więcej. W dzisiejszych czasach mamy w tym względzie wiele możliwości. Kiedyś do wyboru były tylko płyty CD (a także CD-R i CD-RW), a jeszcze wcześniej kasety magnetofonowe, dzisiaj zaś większość modeli kompatybilnych jest z takimi firmami jak MP3, WMA, m4a czy ogg. To oczywiście tylko przykłady, bo w zależności od rodzaju urządzenia potrafi być tego więcej.

Co ważne, nowoczesny odtwarzacz muzyki współpracuje ze smartfonem, dzięki czemu tym małym, powszechnym dziś urządzeniem można sterować wieżą. Tym sposobem możemy korzystać z dobrodziejstw platform streamingowych jak Spotify czy Tidal. Takie rozwiązania sprawiają, że coraz rzadziej korzysta się z płyt CD, a za to częściej wybiera się urządzenia, które obsługują najnowocześniejsze formaty. Nawet jak takie wieże kosztują więcej, warto w nie zainwestować. Co ciekawe, niektóre urządzenia przystosowane są do odczytu płyt DVD, jak i innych obrazów – komputerowych formatów DivX i Avi.

Przydatne złącza

Jeszcze większe możliwości odtwarzania muzyki zapewniają złącza. Najbardziej popularne jest oczywiście USB, które zapewnia podłączenie do wieży pendrive’a z muzyką. Ciekawe jest podłączenie AUX pozwalające na podłączenie starszych urządzeń audio. Bardzo nowoczesna stacja dokująca iPoda umożliwia – o czym wspominaliśmy we wcześniejszym fragmencie – odtwarzanie muzyki prosto z tego małego urządzenia. Co interesujące, w niektórych wieżach iPod to jedyny nośnik muzyki. Podobne do pendrive’a, ale bardziej nowoczesne są gniazda kart pamięci SD, za pomocą których możemy odtwarzać muzykę skopiowaną bezpośrednio z komputera. Nie zapominajmy jednocześnie o technologii bluetooth, gdyż większość wież posiada tę opcję odtwarzania muzyki.

Jak widać, wybór odpowiedniej wieży, która będzie miała wszystko, co niezbędne, nie jest wcale taki łatwy. Na rynku co prawda znajdziemy urządzenia bogate w nowoczesne rozwiązania, bardzo dobre parametry, jednak musimy sobie odpowiedzieć, czego poszukujemy: czy zwykłego sprzętu do odtwarzania muzyki, czy może czegoś lepszego, co uwzględnia zmieniający się sposób obcowania z muzyką. Jeśli chcemy mieć sprzęt, który przetrwa próbę czasu, lepiej zdecydować się na coś droższego, ale wyposażonego w nowatorskie rozwiązania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here