W fotografii używanych jest wiele akcesoriów wspomagających robienie zdjęć. Dla doświadczonych fotografów nie jest żadnym problemem, aby wskazać, do czego i w jakich warunkach używane są niektóre z nich.

Po drugiej stronie są osoby zaczynające swą przygodę z fotografią, która niekoniecznie muszą posiadać taką wiedzę. Ten artykuł podpowie amatorom, do czego służą zupełnie podstawowe akcesoria fotograficzne.

Na pierwszy ogień idzie lampa błyskowa. Akurat w tym przypadku nawet zupełnie początkująca osoba domyśla się zapewne, w jakim celu jest montowana. Spiesząc z wyjaśnieniem, lampa błyskowa w trakcie spustu migawki wyzwala wiązkę światła, której zadaniem jest oświetlenie fotografowanego obiektu, w momencie gdy jest niewystarczająco doświetlony światłem naturalnym. Nie ma tutaj żadnego odkrycia, ale warto o tym wspomnieć, zaczynając od podstaw. Analogiczne zadanie i działanie mają lampy studyjne, ale wykorzystuje się je w studiach fotograficznych, głównie do wykonywania portretów lub sesji zdjęciowych z użyciem tła fotograficznego.

Kolejnymi akcesoriami fotograficznymi niezbędnymi w fotografii są filtry do obiektywów. Do wyboru jest wiele rodzajów filtrów, w zależności gdzie i do czego są potrzebne. Pierwszym z nich jest filtr polaryzacyjny, który niweluje refleksy świetlne od powierzchni niemetalicznych. Poprawia także nasycenie kolorów i kontrast między poszczególnymi obiektami. Drugi to filtr ultrafioletowy, który już po samej nazwie zdradza swoje zadania, czyli pochłanianie promieni słonecznych. Głównie stosuje się do zdjęć krajobrazów na dużych wysokościach i nad morzem. Kolejny to filtr połówkowy szary, który przydaje się w sytuacjach, gdy trzeba zrównoważyć różnicę między jasnym a ciemnym obszarem fotografowanego ujęcia. Tak samo, jak i poprzedni, używany jest do fotografowania pejzażów. Są też filtry szare, które zaciemniają cały kadr i ograniczają ilość wpadającego do obiektywu światła. Przydatne, gdy nie można sobie pozwolić na pełne otwarcie przysłony.

No końcu warto również wspomnieć krótko o statywie. Używany jest, aby zdjęcie nie było rozmyte, szczególnie podczas dłuższego czasu naświetlenia. Zdjęcia robione bez statywu nie będą tak stabilne, jak przy jego użyciu.

Jest jeszcze wiele więcej dostępnych akcesoriów, ale wyżej wspomniane są tymi najbardziej podstawowymi, które używane są w fotografii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here