Fotografia studyjna to dziedzina pozwalająca fotografowi w niezwykle dużym stopniu wpływać na fotografowany obiekt. To wszystko za sprawą światła.

W przeciwieństwie do fotografii plenerowej, tutaj światło może być całkiem zależne od fotografa. To on decyduje o jego intensywności, źródłach, zasięgu, barwie. Dzięki temu ma nieograniczone możliwości w tworzeniu kompozycji.

Ze względu na znaczenie światła w fotografii studyjnej, jednymi z najistotniejszych, zaraz po aparacie i obiektywie, są akcesoria fotograficzne odpowiedzialne za tworzenie oświetlenia. Te znane najpowszechniej, lampy błyskowe, występują często w formie wbudowanej w korpus aparatu. Plusem takiego rozwiązania jest szybkie działanie i wygoda w użytkowaniu, minusem zwykle słaba jakość takiego oświetlenia, wyrażająca się w niewielkiej sile lub nieodpowiednio dopasowanej intensywności światła, co powoduje często nieestetyczne refleksy na fotografowanym obiekcie. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w samodzielne lampy błyskowe o większej mocy i znajdujące się w większym oddaleniu od obiektywu niż te wbudowane lub w lampy stojące. Dzięki większej odległości efekt błysku jest znacznie bardziej naturalny. Takie lampy studyjne pozwalają osiągać przeróżne efekty oświetleniowe, dzięki którym fotograf może wydobyć każdy szczegół fotografowanego obiektu.

W tworzeniu odpowiedniego oświetlenia w studio niezwykle przydatne są też różne modyfikatory oświetlenia, w tym blendy fotograficzne. Działają one w taki sposób, że odbijają dane światło i dzięki temu funkcjonują jak swego rodzaju dodatkowe jego źródło. Pozwalają odpowiednio doświetlić kompozycję, a poza tym, zależnie od zastosowanego materiału, mogą modyfikować barwę odbitego światła.

Niezwykle pożytecznym sprzętem do fotografii studyjnej, jak i zresztą każdej innej, są również statywy fotograficzne. Dzięki nim fotograf ma możliwość robić nieporuszone zdjęcia wysokiej jakości przy bardzo znikomym oświetleniu albo, nie zważając na ograniczenia związane ze światłem, modyfikować efekty na zdjęciu poprzez odpowiednio ustawioną przysłonę. Dzięki statywowi można robić efektowne zdjęcia przy bardzo długim czasie naświetlania, który zapewnia dostanie się na matrycę aparatu dostatecznej ilości światła. Wraz z lampami, blendą i innymi modyfikatorami światła, statywy zapewniają wyjątkowe możliwości w fotografii studyjnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here