Aparat fotograficzny – kompakt, lustrzanka, a może coś jeszcze innego?

Lekki i poręczny, ale z podstawowymi funkcjami czy ciężki, duży, za to z nieograniczonymi możliwościami? Rynek fotograficzny stawia nam nie lada wyzwanie. Wchodząc do jakiegokolwiek sklepu z działem z aparatami, mamy duży dylemat. Teoretycznie wiemy, czego oczekujemy, ale w takim gąszczu produktów gubimy się już na samym początku. Do wyboru mamy bowiem głównie aparaty kompaktowe, lustrzanki, jak i bezlusterkowce. Który produkt spełni nasze oczekiwania?

Aparat fotograficzny – kompakt, lustrzanka, a może coś jeszcze innego?

Fotografia amatorska, okazjonalna

Dziś fotografujemy wszystko. Od używanej garderoby, którą chcemy sprzedać przez dania w restauracji podane w wyjątkowy sposób, aż po krajobrazy z urlopowych wyjazdów. Na fotografii chcemy uwiecznić chwile z bliskimi – przyjęcie weselne, urodziny, święta, wieczór panieński czy kawalerski, imprezę plenerową, codzienne drobiazgi, które składają się na całość wspomnień. Zależy nam na jakości, ale takie fotografie pozostają zapisane na komputerze, a jeśli decydujemy się na ich wywołanie, stawiamy zwykle na rozmiar nie większy niż 10×15 cm. Jakość zatem nie musi być tak wysoka, jak w przypadku profesjonalnych fotografii.

Mamy pierwszy punkt zaczepienia. Jakość, a tę wystarczającą do amatorskiej fotografii, uwieczniania na zdjęciach ważnych dla nas chwil, są w stanie zaoferować aparaty kompaktowe. Ich dużą zaletą jest lekkość. Są małe i poręczne. Z powodzeniem zmieszczą się w najmniejszej torebce, plecaku, a nawet w kieszeni, mimo opatrzenia przeznaczonym do ochrony pokrowcem.

Prostota obsługi to kolejna zaleta aparatów kompaktowych. Mimo tego, że nie trzeba znać się profesjonalnie na fotografowaniu, tego typu produkty posiadają na tyle różnorodnych, ale wciąż podstawowych funkcji, by móc wykonywać zdjęcia w rozmaitych warunkach, także ze zbliżeniem. Nie da się również ukryć, że wizualnie kompakty przypadają do gustu praktycznie wszystkim użytkownikom. Można pośród nich znaleźć te kolorowe, estetyczne, a nawet eleganckie, oddające charakter przyszłego właściciela.

Wystarczy spojrzeć na ofertę aparatów kompaktowych Nikon Coolpix. Wysoka jakość, dobrze dobrane parametry, całkiem sporo przydatnych opcji, a do tego bajeczny wygląd!

Co jeszcze przemawia za kompaktami? Cena zakupu. Oczywiście, można znaleźć te za kilkaset złotych, jak i powyżej tysiąca czy dwóch tysięcy złotych. Mimo wszystko budżetowe kompakty to wydatek zwykle mieszczący się w mniej niż tysiącu złotych, a jednak parametrami i jakością mocno zadowalający.

Lustrzanki i bezlusterkowce

Technologii nie oszukamy. Lustrzanki i bezlusterkowce to znacznie wyższa klasa aparatów fotograficznych, a co za tym idzie, zupełnie inna jakość i możliwości. Faktycznie, tu można liczyć na znacznie więcej niż amatorskie zdjęcia. Fotografie wykonywane nocą, przy słabym oświetleniu, seryjne? Żaden problem! Brak psujących ostateczny efekt zdjęcia pikseli widzianych na dużym powiększeniu? Od tego są lustrzanki i bezlusterkowce. Do tego wymienna optyka, możliwość samodzielnego dobierania przysłony, światła, przybliżenia, jak i wszystkich detali, które decydują o tym, jak będzie wyglądała ostateczna kompozycja.

Lista zalet lustrzanek i bezlusterkowców jest długa. Jednak nie obejdzie się bez minusów. Przede wszystkim taki zakup wymaga naprawdę sporego wydatku, o ile myślimy o tym, by robić coś więcej niż jedynie zdjęcia do rodzinnego albumu. Body z podstawowym obiektywem to zbyt mało, a gdy stawia się na kolejne obiektywy, filtry, statywy, lampy błyskowe, zaczyna robić się naprawdę drogo. Druga kwestia to waga takich aparatów i ich wielkość. Wprawdzie bezlusterkowcom bliżej do kompaktów, jednak wraz z lustrzankami cyfrowymi, wciąż zaliczamy je do grupy dużych i mało poręcznych aparatów.

Na koniec aspekt, którego nie sposób pominąć. Aby wykorzystać chociażby podstawowe możliwości lustrzanek i bezlusterkowców, nie obejdzie się bez więcej niż minimalnej wiedzy w temacie fotografii. Amatorzy, którzy sięgną po taki zakup, by fotografować okazjonalnie i tylko ważne życiowe chwile, nie będą w stanie wykorzystać możliwości tak zaawansowanych urządzeń. Poza tym prędzej się zniechęcą widząc efekty nieumiejętnie uchwyconych kadrów, niż zaczną zgłębiać tajniki wiedzy fotograficznej.

Wybieram kompakt! Na co zwrócić uwagę?

Kompakt to nie tyle kompromis, co dobry wybór na początek, dla amatorów, ale i tych, którzy oczekują odpowiedniego stosunku ceny do jakości. Na co jednak zwracać uwagę? Możemy przyjrzeć się propozycji, jaką jest Nikon kompakt, zapoznać z poszczególnymi funkcjami, by samodzielnie ocenić, czy właśnie o to chodziło. Aparaty Nikon Coolpix łączą w sobie ciekawe możliwości, dobre parametry, a do tego estetykę, na którą także zwracamy uwagę.

Skoro mowa o parametrach, sprawdźmy, które z nich będą dla nas najważniejsze. W modelu kompaktowym rozdzielczość matrycy nie musi być najwyższa. Chodzi raczej o to, by zachowane zostały jej proporcje do gęstości pikseli. Wzrastać równocześnie powinna rozdzielczość matrycy i gęstość pikseli, a o ten efekt nie trzeba się martwić, gdy w grę wchodzi Nikon kompakt.

W aparatach kompaktowych mamy do czynienia z zoomami optycznym i cyfrowym. I znów nie trzeba stawiać na najwyższą wartość, bo przy bardzo dużym zbliżeniu widoczna staje się ziarnistość, a kadr jest mało ostry. Przydaje się również stabilizator obrazu, który pozwala poradzić sobie z robieniem zdjęć nocą, jak i z dużym zbliżeniem, gdy trudno opanować drganie ręki, a to wpływa na rozmycie obrazu.

Ergonomia użytkowania. Często o tym zapominamy, a przecież aparat powinien leżeć dobrze w dłoni, nie powodować ryzyka wyślizgnięcia się, co może kosztować sporą stratę. Wszystkie przyciski i pokrętła powinny zapewniać swobodny dostęp do nich. Na koniec dobrze jest przyjrzeć się dostępnym akcesoriom. Nie muszą być one niezbędne, ale z pewnością przydatne, a chociażby te, które posiada Nikon kompakt, to możliwość zadowolenia nawet najmłodszych amatorów fotografowania.

Źródła:

l https://sprzedajemy.pl/poradnik/jak-wybrac-najlepszy-aparat-kompaktowy-0010c9-art297

l http://www.swistak.pl/poradniki/62-Co-wybrac-aparat-kompaktowy-czy-lustrzanke.html

l http://www.swistak.pl/poradniki/9-Jak-wybrac-aparat-kompaktowy.html

l http://www.cyfraki.pl/dobry-aparat-kompaktowy-jak-wybrac-najlepszy-kompakt/

l https://fotoblogia.pl/12657,jaki-aparat-kupic-poradnik-dla-poczatkujacych

l https://fotoblogia.pl/9138,jak-wybrac-aparat-fotograficzny

l https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-aparat-cyfrowy-jaki-wybrac-na-co-zwrocic-uwage/360/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here